Eski Formula pilotlarından Aguri Suzuki'nin liderliğinde yeni bir takım 2006 sezonunda yarışmak için başvuruda bulundu.


Super Aguri Formula One olarak adlandırılan Japon takımı, Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu'na son tarih olan 15 kasımdan önce başvurdu.

Suzuki, "şimdiye kadar tüm zorlukları aştık. Önümüzde yapmamız gereken daha çok iş olduğunu biliyoruz, ama 2006'da mutlaka yarışlara katılmak istiyoruz" dedi.

Honda'nın motor ve ekipmanları desteğini alan Super Aguri Formula One, eğer kabul edilirse pistlerdeki 11'inci takım olacak.

45 yaşındaki deneyimli pilot Suzuki, 1988'de Lola ile F1'de sahne almadan önce Japonya'da kart ve otomobil yarışlarını kazandı ve 24 saatlik Le Mans yarışlarına katıldı.

Suzuki, Lola'dan sonra Larousse, Zakspeed-Yamaha, Footwork/Arrows ve Jordan için piste çıktı. Ligier için yarışırken 1995 Japonya GP'sinde boynundan sakatlanarak kariyerine son vermek zorunda kaldı.

1990 sezonunda pilotlar şampiyonasında 12'nci olarak en iyi fderecesini elde etti. Suzuki daha sonra kendini genç Japon pilotları bulmaya adadı.

Bir yandan da Honda'nın Formula takımını kurmasına yardım ediyordu. İki yıl önce ise ABD'deki Indy Car yarışlarına katılan bir takıma katılmıştı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 339
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.11.2005 17:00
paylaşım için sağol :20: