[URL=http://imageshack.us]

TÜRKİYE DİM MAĞARASI

Alanya'nın KESTEL Beldesi yakınında olup, DİM ÇAYI, Vadisi'nin güney yamaçlarında yer almaktadır. Denizden yüksekliği 232 m'dir. Antalya Hava Limanı'na 134 km., Alanya şehir merkezine 11 km. mesafede olan mağaraya, sahil yolundan, Dim Çayı'nda ve KESTEL Beldesi içinden geçilerek gidilir. Mağara eski çağlardan beri bilinmekte ve doğal haliyle girilebilen yerleri özellikle keçi barınağı (ağıl) olarak kullanılmakta idi. mağaranın incelenerek ortaya çıkarılması 1986 yılında olmuştur. MAĞTUR A.Ş. tarafından mağaranın projelendirilip hizmete girmesi ise 1998 yılında gerçekleşebilmiştir. Yöredeki dağlık alanda yerleşip yaşayanlara "Dimli" denilmektedir. Bu nedenle mağaraya da "DİM Mağarası" adı verilmiştir.

DİM Mağarası ülkemizde turizme açılan mağaralar arasında özenle korunan en önemli mağaradır.

Mağara içinde doğal dokunun korunmasına özen gösterilerek 360 m uzunluğundaki gezi yolu rahatlıkla yürünebilecek şekilde düzenlenmiş ve aydınlatılmıştır. Gezi yolları boyunca, mağaranın eni ve yüksekliği değişken olup, genellikle 10 - 15 m'dir. Yolların her iki tarafından da sarkıtlar, dikitler, perde ve makarna oluşumları hayranlıkla izlenmektedir. Damlataş oluşumunun yoğun bir şekilde devam etmekte olduğu mağaranın batısındaki PAMUKKALE Salonu'nda bulunan MAĞARA GÜLLERİ ile güneydeki salonun sonunda bulunan gizemli GÖL görülmeye değer apayrı güzellikler sunmaktadır. DİM Mağarası'ndan Akdeniz'in ılık ve berrak sularını, Toroslar'ın karlı ve serin zirvelerini aynı anda görme olanağı vardır.

DİM Mağarası; konumu, temiz çevresi, güzel havası, kafeteryası, Seyran Kayası, nefis manzarası ve üç mevsimi bir arada yaşatması ile ziyaretçilerine mutluluk vermeyi beklemektedir. Doğal güzellikleri görmeden anlamak kolay mı?...

CAN AKIN - DÜSSELDORF

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 433
favori
like
share
PALADAYI Tarih: 04.11.2005 22:40
Ellerine sağlık kardeşim teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 04.11.2005 14:28
harika ellerine dert görmesin kardeş
sadukan Tarih: 04.11.2005 14:03
Ben bu mağarayı gördüm
Görmenizi tavsiye ederim