Gelir Vergisi Oranları ve Tarifesi

Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Almanya Vergi Sistemi de kişinin ikamet ettiği yeri temel olarak almaktadır. Almanya’da tüm yerleşik kişiler her takvim yılı için bir beyanname vermek zorundadır.

Aşağıdaki tabloda bekar mükellefler ve evli çiftler için gelir vergisi oranları ve tarife gösterilmektedir. Mevzuata göre çiftler ayrı ayrı ya da birlikte beyanda bulunabilmekteyken, çocuklar hangi yaşta olursa olsunlar ailelerinden bağımsız olarak bildirimde bulunmak zorundadırlar.Görüldüğü üzere Almanya’da vergi yüzdeleri belirli oranla artar. Uygulanacak vergi oranları gelir seviyesine ve mükelleflerin medeni durumlarına bağlı olarak değişir.
Gelir vergisi mükellefleri ayrıca Dayanışma Vergisi (solidarity tax) adı altında % 5,5 oranında bir ilave vergi ödemektedirler. İki vergi oranları bir arada ele alındığında ortalama vergi oranları yükselmektedir.

Mükelleflerin medeni durumundan kaynaklanan farklılıklar dikkate alınarak bekar mükellefler için 7.664 Euro ve evli mükellefler için 15.329 Euro’luk gelir % 0 oranıyla vergi dışı bırakılmıştır. Toplanan gelir vergisinin % 42,5’i Federal Hükümete, % 42,5’i eyalet hükümetlerine ve %15’lik kısmına da belediyelere aktarılır [14].

cb- Kurumlar Vergisi Oranları ve Tarifesi

Almanya’da yerleşik olsun ya da olmasın tüm ticari kurumlar kâr dağıtımı yapılıp yapılmadığı dikkate alınmaksızın kurum kârı üzerinden % 25 oranında kurumlar vergisine ve % 5.5 oranında ise Dayanışma Vergisi’ne tabidirler. Buna belediyelerce tahsil edilen mahalli bir vergi de (Municipal Trade Tax) dahil edildiğinde şirketlerin kurum kazancı üzerinden ödedikleri verginin oranı % 37,5 ila % 42,5 arasında değişmektedir. Kâr payı dağıtımı söz konusu olduğunda ayrıca % 20 oranında bir stopaj ve % 5,5 oranında bir Dayanışma Harcı ödenmesi söz konusudur. Ödenen stopaj ise Almanya’da yerleşik kişi ve şirketlerin vergilerinden indirilebilmektedir.[15]

cc- Katma Değer Vergisi Oranları ve Tarifesi

Almanya’da Avrupa Birliği KDV sisteminin bir üyesi olarak Almanya içinde üretilip tüketilen çoğu mal ve hizmetlere % 16 oranında KDV uygulanmaktadır. Ancak bazı zorunlu mal ve hizmetlerde bu oran % 7’dir (Düşük oranın uygulandığı bazı mallar ve hizmetler şunlardır; kitap, gıda, gazete, belirli kültürel faaliyetler, muaf değilse vakıf işleri, gemiyle yolculuk ve mahalli kamusal transport). Almanya’da sıfır oranlı KDV uygulaması genelde söz konusu değildir, ancak AB dışındaki ülkelere yapılan mal ve hizmet ihracatında KDV sıfır oranlı uygulanmaktadır [16] .

Almanya’da KDV hasılatının %52,2’sinden federal hükümet, % 45,7’sinden eyalet hükümetleri, %2,1’inden de belediyeler yararlanmaktadır.

Kaynak: German Embassy Press Department; “Taxation Fact Sheet 2004 I. Introduction to German Income Tax

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7110
favori
like
share
ahi25 Tarih: 13.02.2013 02:20
tesekkurler kardesim, ben almanyada kucuk isletme acmak istiyorum. bunun geliri brut olarakmi yoksa net olarakmi hesaplanir.


saygilar.