DEPREMİN VERDİĞİ HABERLER

1 Yerin o şiddetli depremle sarsıldığı

2 Yerin ağırlıklarını dışarı atıp çıkardığı

3 Ve insan "Buna ne oluyor?" dediği zaman

4 İşte o gün haberlerini anlatacaktır.

99 Zilzal Suresi 14

Arapça "zilzal", "deprem, sarsıntı" demektir. Yukarıda incelediğimiz ayetlerin geçtiği sure "Deprem (Zilzal) Suresi" olarak anılmaktadır. Temelde bu surenin kıyamet günündeki depremi anlattığı düşünülmektedir. Bu yaklaşım doğru gözükmekle birlikte, ayetlerin genel olarak da depremi anlattığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Surenin 4. ayetinde oluşan depremin sonucunda insanların belli konulardan haberdar olmasından bahsedilmektedir. Deprem gibi korkunç bir afet insanların aklına ilk olarak mal ve can kayıplarını, büyük bir korkuyu, paniği getirmektedir. Bu yüzden oluşan bir depremin arkasından insanların belli konularda bilgi sahibi olması, ilk bakışta insanlara ilginç gelebilir. Gerçekten de birçok kişi bu ayetleri okuyup "Acaba Allah neyi kastediyor?" sorusunu sormuştur.

Deprem ve haberdar olma arasındaki bağlantı geçtiğimiz yüzyıla kadar yaşayan kişiler için kavranması çok zor bir ilişkidir. Fakat günümüzde biliyoruz ki yeraltı hakkında sahip olduğumuz birçok bilgiyi depremlere borçluyuz. Bulunduğumuz noktadan yeryüzünün merkezine doğru çizeceğimiz en kısa yarıçap bile 6000 km'nin üzerindedir. Bizim bu mesafeyi ve bu mesafedeki sıcaklığı aşıp yerin merkezine ulaşmamız mümkün değildir. Depremler bize Dünya'mızın bu ulaşamadığımız alanları için öğretmenlik yapmakta ve Allah'ın yeryüzünü yaratışı hakkında haberler vermektedir. (Kıyamet günündeki depremde, insanların bu bahsettiğimiz haberlerin dışında haberler almaları mümkündür. Yani ayetin tek işaretinin depremler sayesinde günümüzde öğrendiğimiz bilgiler olduğunu söylemiyoruz. Bizce bu yaklaşımımız ayetin birçok işaretinden sadece birini ifade etmektedir.)

YERİN AĞIRLIKLARI

Deprem (Zilzal) Suresi'nin 2. ayeti de ilginçtir. Bu ayette yerin ağırlıklarını atmasından bahsedilmektedir. Yıllarca insanlar depremde ağırlığın yeryüzüne çıkması ifadesiyle neyin anlatılmak istendiğini anlayamadılar. Bu yüzden bu ayeti ölülerin diriltilmesi veya yeraltındaki hazinelerin yerin üstüne çıkması şeklinde yorumladılar. Son yüzyıllarda yapılan araştırmalar sonucunda yerin merkezinde ağır metallerin olduğu öğrenildi. Erimiş metalleriyle yeraltı, yer üstünden çok daha yoğun ve ağırdır. Bu yüzden yerin altındaki maddelerin yerin üstüne çıktığı çeşitli deprem türlerinde, gerçekten de yer ağırlıklarını dışarıya atmaktadır. Peygamberimiz'in yaşadığı çağda hiçbir insan, yerin altının daha yoğun ve ağır maddelerden oluştuğunu ve depremlerin sonucunda bunların yerin üstüne çıktığını bilemezdi.

Peygamberimiz'in yaşadığı çağda insanların depremleri nasıl tarif ettiğini göz önünde bulundurursak, Kuran'da geçen depremlerle ilgili anlatımların mucizevi yönünü ve değerini daha iyi anlayabiliriz. O dönemde birçok insan Dünya'nın öküz ile balık üzerinde olduğuna inanıyor ve depremlerin bu balığın kuyruğunu sallaması sonucu oluştuğunu söylüyorlardı (İbni Kesir'deki nakillerde bunun örneği görülebilir). Kuran'ın kendi döneminin hiçbir yanlış inancını savunmadan kendi çağının çok ilerisinde anlatımlar yapması, Kuran'ın büyüklüğünü, mucizeviliğini göstermektedir.

Gerek Kuran hakkında, gerek Evren hakkında bilgilerimiz arttıkça, Allah'ın hem sanatının, hem de dininin ne kadar mükemmel olduğunu daha da iyi anlıyoruz.

...De ki: "Hiç bilenlerle, bilmeyenler bir olur mu?" Ancak akıl ve vicdan sahipleri öğüt alır.

39 Zümer Suresi 9

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 544
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 07:57
Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 02:18
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
Halaskar Tarih: 05.11.2005 13:57
Üstad Allah Razı Olsun sunduğun bilgiler için.

İslam alimlerinin görüşlerine göre Deprem Rızık getirir. Deprem sonrasında insanların rızıklarındaki artış bunlara en büyük örneklerdir.

1990 lı yıllarda meydana gelen Kütahya depreminden sonra islam alimlerinden birine sorulan soru şudur. Deprem hakkında ne düşünüyorsunuz:

"Deprem rızık getirir". nasıl olur hocam demiş ahali. Ve halk kızmış bu söylenenlere. O yıllarda ALmanya Hükümeti işçi alımı yapmak için Türkiye'ye müracaat eder. Türk Hükümeti'de Kütahya halkı mağdur olduğu için gençleri Almanya'ya işçi olarak yollamıştır. Şu an Almaya'da o dönemde genç olan birçok vatandaşımız çalışmaya başlamıştır.

Bunun gibi birçok örnek. İzmit depreminden sonra yapılan deprem konutlarının sayısı yaklaşık 50000 civarında konut yapılmıştır. İnşaat sektöründeki patlama vs. örnekleri sayabiliriz.

Selam ve dua ile