BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
ES SELAMU ALEYKUM VE RAHMETULLAHI VE BERAKATUH!!!
Arkadaslar insa allah bir sünneti yerine getirerek ihya etmis oluruz, ve kötü bidatlardan sakinmis oluruz, malumunuz halkimiz arasinda insan aksirdimi "cok ya$a" bunu i$iten ise "sende gör" yahut "hep beraber" diye karsilik verir, halbuki bu sünnete resmen muhalafet, umarim rabbim celle ve ala isitip itaat edenlerden eylesin, allahumme emin

AKSIRMAK
Burun zarının ve nefes verme kaslarının sarsıntılı bir hareketiyle havayı bir anda ağızdan ve burundan dışarı atmak. Aksırmak, insanda meydana gelen fizikî bir olaydır. Halk arasında "hapşırmak" diye bilinen bu olay bir terim olarak Islâm dini âdâb-ı muâşeretinde * "Teşmitu'l Âtis" şeklinde geçer.

Aksırmak vücutta meydana gelen bir zorlama sonucu olur. Bu ihtiyacı duyan kimse aksırdığı anda ferahlar. Bu ferahlamadan dolayı da müslümanın Allah'a şükretmesi gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), bu konuda şöyle buyururlar:

"Allah kulunun aksırmasını sever, fakat esnemesinden hoşlanmaz. Ey Müminler sizden biriniz aksırıp Allah'a hamd ederse, (el-Hamdülillah derse) onun hamdettiğini işiten her. müslümana, "Yerhamükellah" diye karşılık vermesi gerekir. Esneme işi şeytandandır. Birinize esneme hâli gelirse mümkün olduğu kadar esnemeye engel olsun. Çünkü biriniz esnemek üzere ağzını açınca onun bu gafletine şeytan güler. " (Tecrid-i Sarıh Tercümesi, XII, 165).

Bu hadîs-i şerif'e göre aksıran kişinin: "Elhamdülillah" demesi icab eder. Karşısındaki müslüman da ona: "Yerhamükellah " diye karşılık verince aksıran kişinin tekrar dönüp bu kardeşine: " Yehdîkumullah ve yuslih bâleküm" (Yani Allah sizi hidâyet kılsın ve hatırınızı hoş tutsun), demesi sünnetin talımi gereğidir.

Aksırma anında büyük bir gürültü ve ağızdan etrafa tükrük yayılabileceği için, aksıranın eliyle veya başka bir şeyle ağzını kapatarak, bunlara engel olması edeptendir. Bu da Resulullah'ın sallallau aleyhi ve sellem tavsiyesi ve sünnetidir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 834
favori
like
share
masarac Tarih: 31.08.2007 02:04
Bunları biliyordum.Bir bilgi daha ;RESULALLAH (S.A.S) hayatı boyunca hiç esnememiş
AZRAA Tarih: 30.08.2007 20:06
Bu faydalı bilgi için teşekkürler arkadaşım.ALLAH (cc) razı olsun senden.
Darth Vader Tarih: 30.08.2007 14:32
Bilgi için teşekkürler.
ALiNa Tarih: 30.08.2007 06:57
Demekki hapsırana çok yaşa demiyecegiz
Allah razı olsun bu faydfalı palaşım için
GÜLSiMA Tarih: 29.08.2007 14:18
Allah (c.c) razı olsun
XMaSteR Tarih: 22.12.2005 08:54
Aleeykum selam kardeşim
Allah razı olsun kardeş bilgilerin için :85:
hallavye Tarih: 21.12.2005 19:07
Ben bunları bilmiyordum ya sağolasınız valla
ESLEM Tarih: 07.12.2005 21:43
Allah (c.c) razi olsun ben sahsen biliyordum ancak bunu bilmeyip bahsettigin gibi davranan insanlar cogunlukta insaallah bir kisim insan daha sayende ögrenecekler.Ben de Dervish arkadasimizin dedigi (Yehdina ve yehdikumullah) gibi biliyordum ancak sonucta müslüman müslüman kardesine dua ediyor bu da baska türlü bir dua olmus
liamsi Tarih: 07.12.2005 11:46
Sorana,cevaplayana,okuyana rahmet olsun.