greyfurtun zararı nedir - greyfurt ne zaman zaralı - ilaçla greyfurt suyu zararlımıdır - ölümcül greyfurt suyu
İlaçla birlikte greyfurt tüketmeyin
Uzmanlar, birçok hastalığa deva olan greyfurtun tüketilirken dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.
Greyfurt suyu ölüme neden olabilir
İçerdiği vitaminler sayesinde en önemli meyveler arasında gösterilen greyfurtun, duyanları hayretler içinde bırakan bir zararı ortaya çıktı. Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığını ve ölümle sonuçlanabilecek yan etkiler ortaya çıkarttığını açıkladı.İçerdiği vitaminler sayesinde en önemli meyveler arasında gösterilen greyfurtun, duyanları hayretler içinde bırakan bir zararı ortaya çıktı. Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığını ve ölümle sonuçlanabilecek yan etkiler ortaya çıkarttığını açıkladı.
Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin kesinlikle greyfurt suyu içmemeleri gerektiğini söyleyen Prof. Çopur, şu bilgileri verdi: İlaçlar bağırsaklardaki ve karaciğerlerdeki enzimlerle parçalanarak vücuttan atılır. Greyfurt suyu, bu enzimleri yok eder ve bu yüzden ilacın parçalanması gecikir. Buna bağlı olarak kandaki birikim sonucu ilaç zehirlenmesi olabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15362
favori
like
share
miskorock Tarih: 23.12.2010 20:55
hangi ilaçlar mesela depresanlar... olabilir mi.. kesin bilgi mevcut mu?