[span=orangered]Konya'da bazı kişiler, ziyarete geldikleri mezarlıklara, dileklerinin yerine gelmesi için asma kilit bırakıyor. [/span]

[COLOR=burlywood]Konya'daki Hz. Mevlana gibi birçok büyük düşünür ve İslam aliminin kabirlerinin bulunduğu mezarlıkları hergün yüzlerce vatandaş ziyaret ederek, dualar okuyor. Kent merkezinde bulunan Üçler Mezarlığı yetkilileri, ölen akrabaları ya da büyük alimlerin mezarlarını ziyarete gelen birçok vatandaşın, ziyaret sonrasında mezarların üstlerine dileklerinin kabul olması için çeşitli eşyalar bıraktığını belirtti.

Bunlar arasında asma kilitlerin ön plana çıktığını ifade eden yetkililer, çeşitli boylardaki asma kilitlerin çocuk sahibi olmak isteyen, hayalindeki üniversiteye girmeyi hedefleyen ya da benzeri dilekleri olan kişiler tarafından bırakıldığını kaydetti.

Mezarların bakım ve temizliği sırasında mezarların üzerlerinden hergün onlarca asma kilit topladıklarını belirten yetkililer, bazı vatandaşların bu kilitlerin iç kısmına fotoğraflarını ya da dileklerinin yazılı olduğu kağıt bile bıraktığını söyledi.

Bazı vatandaşların da dileklerinin gerçekleşeceği düşüncesiyle mezarlardan taş ve kum alarak evlerine götürdüğünü bildiren yetkililer, kendilerinin böyle olaylara müdahale ettiklerini, ancak herşeye rağmen bu tür olaylarla karşılaştıklarını belirtti.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülkerim Bahadır ise Allah'a dua etmenin insanların en temel ihtiyaçlarından biri olduğunu belirtti. Bu anlamda her yerde dua etmenin doğal olduğunu, ancak dua ederken dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Bahadır, şunları kaydetti:

''Özellikle bir ölü odaklanarak ya da ön plana çıkarılarak birşey istemek doğru değildir. Bunlar tamamen batıl inanıştır. Çocuk veya hedeflediği üniversiteyi kazanmayı isteme, yaygın olarak ülkenin her yerinde var. Ancak bunları mezarlıklarda aramak çok yanlış. Bunlardan uzaklaşmak gerekiyor. Ölüler için sadece dua edilir, onlardan birşey beklenmemeli.''

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1006
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 08:32
paylaşım için sağol Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 01:54
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
balikci Tarih: 20.11.2005 22:51
duydukları ile kalan araştırmayan gerçek alim olmayan kişilerin sözlarine de inanan kendi inançlarının cahili bir çok insan var memleketimizde maalesef güzel bir konuya değinmiş kardeşimiz
mrtkrkmz Tarih: 09.11.2005 11:14
[size=24]modern putlaştırma diye buna derim ben...:9: :9:
[size=24]
[size=24]eline sağlık
senyor Tarih: 09.11.2005 11:05
Elerine salık
ZeuS Tarih: 08.11.2005 15:09
bu kadar sacmalık olmas yanı :18:
kurtjara Tarih: 08.11.2005 14:53
Herşeyden bir mucize bir umut bekler hale geldik. :20:
Halaskar Tarih: 08.11.2005 14:30
@yunus
Eline sağlık kardeş..

Neye sağlık kilide mi başka bir şeye mi. :9:
kelle Tarih: 08.11.2005 10:51
bende bu kilit asma ,tel bağlama olaylarının neden yapıldığını bir türlü anlamıyorum
televizyonlarda bunları gösterincede gerçekten sinirlerim bozuluyo.
bu davranışları sergileyenlerin hal ve tutumlarına bakarsak dini bilgilerinin az oldukları görülüyor.
çünkü onlar ölüden medet umuyorlar
buda allah(c.c) korusun dinden çıkmaya bile götürebilir..