OKUMUŞ OLMAK İÇİN KURAN OKUMAK
Allah’ın indirdiği son kitap Kuran’dır. Allah insanlara peygamberimiz aracılığıyla bu Kuran’ı indirmiştir. Allah’ın bizim nasıl yapmamızı istediği, neleri haram kıldığı, günahlar, Allah’ın öğütleri, ibadetler, cennet-cehennem kavramı Kuran’da okuduğumuz konulardan bazıları. Peki bu Kuran’ı okuyan kimler? Genelde inanan ve Allah’a iman edenler, belki az sayıda da olsa imansız veya ikiyüzlüler.

İmansız veya ikiyüzlüler zaten bizim ilgi alanımız dışında olanlar. Bizler yani Allah’a iman edenler de, Kuran’ı okurken çok dikkatli ve olayları yaşayarak okumalıyız. Allah da bize Kuran’da, onu okurken ağır ağır ve düşünerek okumamızı öğütlüyor. Kuran’ı hikaye kitabı okur gibi, sanki anlatılanlar bizi hiç ilgilendirmeyen, tamamen bizden bağımsız olarak işlenen konularmış gibi okuyanlar da var; anlatılanların bir gün kendi başına da gelebileceğini düşünüp, anlatılanlarla yaşayış tarzını şekillendirerek, içine sindirerek okuyanlarda. Belki bizlerde zaman zaman monotonluk içerisinde sadece okumuş olmak için okuyor olabiliriz. Bunun için kendi kendimize otokontrol yapmalı ve etrafımızdaki arkadaşlarımızı da uyarmalıyız. Kuran’ı yaşayarak hissederek okumak gözümüzden kaçan şeyleri de asgariye indirir. Herhangi bir konuda Kuran’ın ne demek istediğini daha iyi kavrayabiliriz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 642
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 08:21
Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 02:01
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
milkboy Tarih: 16.11.2005 12:30
"Belki bizlerde zaman zaman monotonluk içerisinde sadece okumuş olmak için okuyor olabiliriz. Bunun için kendi kendimize otokontrol yapmalı ve etrafımızdaki arkadaşlarımızı da uyarmalıyız. Kuranı yaşayarak hissederek okumak gözümüzden kaçan şeyleri de asgariye indirir. Herhangi bir konuda Kuranın ne demek istediğini daha iyi kavrayabiliriz. "

Allah razı olsun kardeşim

Dileğimiz odurki hayatımızı ahkam-ı Kur'an ile şekillendirmeyi Rabb-i Teala hepimize nasip eylesin

senyor Tarih: 09.11.2005 11:20
Elerine salık