Yedi kere Formula 1 dünya şampiyonu Michael Schumacher, önümüzdeki yıl uygulamaya konulacak düzenlemelerle yarışların daha güvenli geçeceğini söyledi.


Ferrari sürücüsü Schumacher, kendi Web sitesinde yaptığı açıklamada, lastik değiştirmenin yeninden yapılabilecek olması ve motor hacimlerinde küçültmeye gidilmesine destek verdi.

"Lastik değiştirmeye izin verilmesi ve V8 motorlara dönülmesi pistlerde güvenliği artıracak" diyen Schumacher, yeni sıralama turları konusunda ise bekle ve gör politikası izliyor.

Formula 1'de, yarış içinde lastik değiştirme uygulaması 2004 sezonu sonunda kaldırılmış ve sıralama turları ve yarış içinde sadece bir set lastik kullanılması kotası koyulmuştu.

Bu uygulama, özellikle yarışın sonlarına doğru aşınan lastikler yüzünden, sert virajlarda lastiğin yırtılmasıyla güvenlik tehlikesini de beraberinde getirmişti. Uygulama FIA tarafından geçtiğimiz hafta değiştirildi.

Formula 1'deki diğer bir yenilik ise motorlarda. 3.0 litre V10 silindirli motorlar yerine, artık 2.4 litre V8 silindirli motorlar kullanılacak.

Eskiden tek tur üzerinden yapılan sıralama turları da değişik bir formata kavuşacak. Üç bölümden oluşacak sıralama turlarında her turda en yavaş beş yarışçı elenecek ve son 10 otomobile 20 dakika süre verilecek.

Dünya şampiyonluğunu Renault'nun İspanyol pilotu Fernando Alonso'ya kaptıran Michael Schumacher ayrıca yeniden FIA başkanı seçilen Max Mosley'e de destek verdi.

36 yaşındaki Alman pilot, "Max her zaman bize, sürücülere kulak vermiştir. Ve son birkaç aydır, uyarılarımızı dikkate alarak güvenlik önlemlerinin artırılması üzerine çalışıyordu" dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 406
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.11.2005 16:56
paylaşım için sağol
ZeuS Tarih: 08.11.2005 14:57
paylaşımın için saol
ogunka Tarih: 08.11.2005 14:32
sağol abi paylaşımın için..