Türk Kalp Vakfı Nörokardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemal Bayülkem, ''Stres doğru ve faydalı yönlendirilirse hedeflerimize ulaşmada bizi motive eder, ancak kontrolden çıkarsa hastalıklara hatta ölüme neden olur'' dedi.

Bayülkem, yaklaşık 300'e yakın tanımlaması olan stresin ''insanlarda baskı yapan her türlü neden ile bunlara karşı vücutta ortaya çıkan tepkiler'' olduğunu söyledi.

Stresin, insanların doğduğu andan itibaren başladığını dile getiren Bayülkem, önemli olanın onu kontrol ederek, doğru yönlendirmek olduğunu dile getirdi. Herkesin kendi stres eşiğini bilmesi gerektiğini anlatan Bayülkem, baş edilebilen stresin insanların canlı ve heyecanlı olmasına neden olduğunu kaydetti.

Bayülkem, ''Stres, doğru ve faydalı yönlendirilirse hedeflerimize ulaşmada bizi motive eder, ancak kontrolden çıkarsa hastalıklara hatta ölüme neden olur'' diye konuştu.

Yapılan bir araştırmada, tekrar tekrar strese maruz kalan farelerin ortalama 2 yıl süren ömürlerinin uzadığı sonucuna ulaşıldığını belirten Bayülkem, stresin iş yaşamında da başarı getirdiğini ve hayat şartlarının kolay olduğu yerlerde kişilerin başarı oranlarının düştüğünü ifade etti.

Bununla birlikte ABD'de yapılan bir araştırmanın, zihinsel özrün kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya koyduğuna dikkati çeken Bayülkem, ''İnsanların zeka düzeyi arttıkça stresten zarar görme olasılığı artıyor'' diye konuştu.

Bayülkem ayrıca, baş edilemeyen stresin hipertansiyon başta olmak üzere kanser, mide ülseri, kalp ve damar hastalıkları, depresyon, panik atak ve migren gibi birçok hastalığa neden olduğunu sözlerine ekledi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 513
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 01.03.2005 23:41
yardimci oldugun icin verdigin emek icin sagolasin
Büyücü Tarih: 16.02.2005 23:15
BU BİLGİ İÇİN ÇOK TŞK LER....
RoHaN Tarih: 16.02.2005 15:38
bilgilendirme için teşekkürler ustam
ByStranqe Tarih: 07.12.2004 13:55
Bİlgi İçin Te$ekkürler.......