[span=royalblue]İşte dokunulmazlık zırhına sahip bir vekilin öyküsü....[/span]

100 trilyonluk kaçakçılıktan yargılandı. Yedi ay hapiste yattı... Oy satın alıp seçildiği iddia edildi. Hakem dövdü. Ve vuruldu

Süleyman Bölünmez, önce hakem döverek gündeme geldi... Bayramda, sinemada vurulunca manşetlere çıktı. Bu sadece vekillik dönemi olayları... Öncesi de var. Mardin vekili Bölünmez, 100 trilyonluk akaryakıt kaçakçılığı davasının bir numaralı sanığı.

Evliliği bile muamma
Yedi ay hapis yattı... Kendisini ziyaret eden sevgilisi müdüre rüşvet verdi. Sevgilisi, sekiz yıldır birlikte olduklarını söyledi. Vurulduğu gece de yanındaydı. Bölünmez "Eşim" dedi... Oysa 1977'den beri başka bir kadınla evli. Meclis albümünde ise bekâr gözüküyor.

115 vekil daha var...
Bölünmez bağımsız olarak seçildi... Aşiret üyesi değil ama aşiretlerden oy aldı... Köylere yol, su götürdü. Oy başına 250 milyon lira ödediği bile ileri sürüldü. Meclis'e girdi. Hakkındaki tüm iddialardan kurtuldu. Ve o tek değil. Meclis'te onun gibi 115 vekil daha var.

15 yıl hapis istendi
Meclis'in en tartışmalı isimlerinden Süleyman Bölünmez hakkında, 100 trilyonluk akaryakıt kaçakçılığına karıştığı iddiasıyla 15 yıl hapis isteniyordu. Ama artık istenemiyor. Çünkü Bölünmez'e dokunulamıyor...İbretlik bir vekil öyküsü

Süleyman Bölünmez, 100 trilyonluk akaryakıt kaçakçılığından yargılandı. 7 ay hapis yattı. Oy satın alıp vekil seçildiği ve böylece yargılanmaktan kurtulduğu iddia ediliyor.

Mardin eski Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı'nın oğlu Ahmet Tutaşı'nın Ankara'da silahlı saldırısına uğrayan bağımsız milletvekili Süleyman Bölünmez'in, milletvekilliğinden önce 100 trilyon liralık akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle yargılandığı ortaya çıktı. Cezaevinde 7 ay yatan Bölünmez'in 250 milyona oy satın alarak milletvekili olduğu ve dokunulmazlık zırhı sayesinde yargılanmaktan kurtulduğu ileri sürülüyor.

KAÇAK AKARYAKIT
Süleyman Bölünmez, 2001 yılında Antalya'da yapılan bir kaçak akaryakıt operasyonunda gözaltına alındı. Hazırlanan sahte evraklarla Antalya Limanı'ndan transit geçiş yapan yabancı bayraklı gemilere, akaryakıt verilmiş gibi gösterildiği ve bu yakıtın iç piyasaya sürüldüğü belirlendi.Bölünmez 12 kişi ile birlikte tutuklanarak Antalya Kapalı Cezaevi'ne kondu. Dava ile ilgili hazırlanan iddianamede ise savcı, Bölünmez hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası istedi. Bölünmez ve diğer sanıklar hakkında hakkında ayrıca "cürüm işlemek amacıyla çete kurmak" suçlamasıyla İzmir DGM'de de dava açıldı.

ZİYARET SKANDALI
Bu arada Bölünmez cezaevindeyken ilginç bir olay yaşandı. Bölünmez'in sevgilisi Zehra Olgun, ziyaret günü olmamasına rağmen yaptığı ziyaret sonrası SABAH objektifine yakalandı. Olgun'dan 5 bin dolar rüşvet aldığı öne sürülen cezaevi müdürü görevinden alındı ve tutuklandı. ZehraOlgun, 3 gün önce Ankara'daki silahlı saldırıda yine Bölünmez'in yanındaydı ve haber bültenlerine Bölünmez'in eşi Zehra Bölünmez olarak yansıdı. Ancak Süleyman Bölünmez, Mardin Nüfus Müdürlüğü kayıtlarına göre 28 yıldır Nuriye Bölünmez'le evli ve 3 çocuğu var. Bu olayların ardından yaklaşık 7 ay cezaevinde kalan Bölünmez, Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, cezaevinde kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Tahliye olduktan sonra yeniden işinin başına dönen Bölünmez, erken seçimlerinin gündeme gelmesiyle memleketi Mardin'den bağımsız aday oldu. Arap kökenli olan Bölünmez biraşireti bulunmamasına rağmen bağımsız olarak milletvekili seçildi.

250 MİLYONA OY
Ancak seçim döneminde ve sonrasında Bölünmez'in bir oy karşılığı 250 milyon lira dağıttığı iddiaları ortaya atıldı. Bu iddialara göre seçim döneminde Mardin'de bir makine parkı oluşturan Bölünmez, oy istediği köylerin içmesuyu, yol, köprü, kanalizasyon gibi tüm isteklerini 'kısa sürede' giderdi. Bölünmez hazırladığı seçim bildirisinde de milletvekili maaşını seçim bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtacağını, Mardin Havaalanı'nın pistini uzatacağını vaat etti. Bu vaatler sonucu da seçimden milletvekili olarak çıktı.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 832
favori
like
share
ybtx Tarih: 02.12.2005 00:36
bole insanlari barindiran partilere oy verenlerde suc aramali bence
ozturk Tarih: 29.11.2005 14:45
Bizdi sandıkta dokunuruz az kaldı.. :85:
masarac Tarih: 29.11.2005 02:18
Siz birde benim yaşadığım yerdeki milletvekillerinin biyografisini bilsenizzz
kurtjara Tarih: 09.11.2005 11:19
Suç onlarda mı bizde mi acaba devlette mi, şöyle düşünürsek suç bizde aslında çünkü seçende seçilende devlette biziz, milletimizin ve ülkemizin adil ve huzurlu olmazı bizlerin elinde ama bu yapıbilecek irade yok ve de yukarıdaki örnek deki insanları vekil tayin edip ülkemizin gelişmesini kalkınmasını bekleyip duruyoruz makam mevki sahibi olunca herşey unutuluyor saçma sapan şeylerle birbirimizi kırıp duruyoruz.. :18:
ZeuS Tarih: 09.11.2005 10:52
bizim devlette iş yoq :18:
puslukurt Tarih: 09.11.2005 10:50
Bu sazanlar neden milletvekili oluyor sıf bu yüzden çünkü adamlara dokunamıyorsun zırh giyiyorlar.. :9:
ZeuS Tarih: 09.11.2005 10:39
MİLLET YAPINCA SUCLU VEKİL YAPINCA BİŞİ OLMAS
ozturk Tarih: 08.11.2005 15:07
ohhh ne güzel...İşle şuçları dunmazlığın olsun paşa paşa dolaş sokaklarda... :89:
puslukurt Tarih: 08.11.2005 10:44
Böyle adamları nasıl oluyorda partiler alıpta vekil seçtiriyorlar anlamak mümkün değil.. :18:
Böyle adamların hemen dokunulmazlığını kaldıracan ama bunu yapacak parti ve partili yok bu memlekette genelde %95'i böyle bunların. :9: