Kayıt veya editing hataları nedeniyle filmlerde görüntü ile ses arasındaki uyum çoğu kez bozulabilmektedir. Bu uyumsuzluğu gidermek için birçok yöntem bulunmakla birlikte aşağıda sürekli başarılı netice aldığım uygulamayı paylaşmak istiyorum.

Ses’i Görüntüden Ayırmak

1- Sesinden şikayetçi olduğunuz filmi VirtualDub’ta açınız.
2- File mönüsünden “Save WAV...” komutu vererek, filmin sesini Wav formatında ayrı bir dosyaya kaydediniz. Bu işlem bir iki dakika içinde neticelenmektedir.
3- Kayıt işi tamamlandıktan sonra VirtualDub’ı kapatınız.Wav dosyasını mp3 formatına dönüştürmek

4- Birçok web sitesinden 30 günlük deneme sürümünü rahatlıkla indirebileceğiniz “Acoustica 4.1” programının ikonuna tıklayarak bu programı açınız. Deneme sürümleri için ekrana gelen ilk pencerede “ Continue” butonuna tıklayarak devam ediniz.
5- Açılan yeni pencerede “Open an existing recording” seçeneğine tklayarak programın ana penceresinin açılmasını sağlayınız.
6- Programın File mönüsünden “Open...” komutu vererek daha önce kaydettiğiniz wav dosyasını açınız.
7- Dosya büyüklüğüne bağlı sürede açılacak dosyanın tanınması işlemi bittikten sonra Yine file mönüsünden “Save as komutunu veriniz.8- Açılan “Farklı Kaydet” penceresinden dosya yönetim kurallarına uygun olarak yeni dosya adı yazınız.
9- Kayıt türü liste kutusundan MPEG Layer 3 seçeneğini tercih ederek “Kaydet” butonuna tıklayınız. Kayıt işlemi tamamlandığında Acoustica’yı kapatınız.(Ek Açıklama:
1-Yukarıdaki işlemde Acustica kullanılarak sadece wav formatındaki ses dosyasının mp3 formatına dönüştürülmesi anlatılmıştır. Oysa bu programla ses özellikleri üzerinde hertürlü düzenlemenin yapılması mümkündür. Film seslendirmelerinde karşılaşılan volüm düşüklüğü/ yüksekliği, stereo/mono tercihi, codec uyumsuzluğu, bitrate değişikliği, parazit giderme işleri rahatlıkla yapılabilir. Örneğin, ses dosyası açıldıktan sonra araç çubuğuna yerleşen Enhancement menüsündeki “Automatic Noise Reduction...” komutu verildiğinde hiçbir ayar gerektirmeksizin film seslendirmelerindeki fon gürültüsünü azaltmak hatta bazen yok etmek mümkündür.
2- Mp3 formatlı ses dosyası ile görüntü formatı arasında uyumsuzluk olduğu takdirde programın Edit mönüsündeki komutlar yardımıyla ses dosyası AC3 gibi değişik formatlar ile kaydedilmelidir.)

Yeni ses dosyasını mevcut filmle birleştirmek

10- VirtualDub’ tekrar çalıştırarak bozuk sesli film dosyanızı açınız.
11- Video mönüsünden mevcut filmin görüntü ayarlarında değişikliğe meydan vermemek için “Direct stream copy” komutunu veriniz.
12- Audio Mönüsünden “Audio from other file...” komutunu vererek acoustica ile hazırladığınız yeni ses dosyasını seçiniz.
13- File Mönüsünden Save as AVI... komutunu vererek yeni ses dosyasıyla birleştirilerek oluşturulacak dosyanın ismini ve kaydedileceği yeri belirleyerek “Tamam” butonuna tıklayınız.
14- Birleştirerek kayıt işlemi tamamlandığında VirtualDub’ı kapattıktan sonra yeni oluşturduğunuz film dosyasını açarak görüntü ve ses uyumunun sağlanıp sağlanmadığını kontrol ediniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5747
favori
like
share
erenm109 Tarih: 15.06.2012 10:07
süpersin çoooooooook yardımcı oldu
ıssızada Tarih: 17.03.2012 05:41
teknik açıklamlar güzel de; hem ses uzunluğu hem film uzunluğu değiştirmeden sadece sesin waw formatında kaydedilip, başka bir programda mp3 formatına convert etmekle filmde oynayan ağız yeni sesi nerden tanıyıp ses uyumu konusunda kendini düzeltsin? virtuladab kullanmadım ama isim olarak bilirim. bir çok video ve ses edit programalrını da az ya da çok bilirim. bütün bunları bilmeye gerek kalmaksızın virtualdub programı sesi waw formatında kaydedebiliyorsa mp3 ve diğer ses formatlarında dakaydedebilir demektir. ayrı bir converter programıyla sesi waw formatındna mp3 formatına convert etmeye ne gerek avr. ve sırf ses formatı değişti diye nasıl olup o ses ile görüntü üst-üste gelecek?
4lpiin Tarih: 16.04.2011 01:06
£fsunlu Tarih: 11.02.2011 19:59
mahoni03 Tarih: 11.02.2011 19:55
teşekkürler
ruzgarcoşkun Tarih: 28.05.2010 23:48
teşekkürler
piakivilcim Tarih: 28.01.2010 17:07
teşekkürler arkadaş sağ olasın
Sanal0rtam Tarih: 18.01.2010 18:00
eyvallah sagolasın ..
xxcb Tarih: 15.01.2010 17:13
teşekkürler