Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Güzelaydın’ın, federasyon ve kulüplerin değerlendirmesine sunacağı öneriye göre, ilk 3 yabancıya lisans parası ödenmeyecek. 4. yabancıya 50 bin YTL ödenecek ve bu rakam artı her bir yabancıda katlanarak gidecek. Yabancı transferi yapamayan kulüpler de bundan para kazanacak.

SON günlerde Türk futbolu, yabancı futbolcu kontenjanı sınırlamasıyla yaşanan sıkıntıyı tartışıyor. F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın ‘Avrupa’da rakiplerimiz yabancı futbolculardan kurulu takımlarla karşımıza çıkarken biz sınırlama nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Yabancı sınırlaması kalkmalı’ diyerek gündeme getirdiği tartışmaya diğer bazı kulüplerden de destek geldi. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Güzelaydın ise Türkiye’de yabancı tartışmasına son verebilecek bir öneri ve çözüm formülü gündeme getirdi. Güzelaydın’ın federasyon yönetim kurulu ile kulüplerin değerlendirmesine sunacağına öneriye göre, hem parası olan kulüpler istedikleri kadar yabancı alabilecek, hem de az yabancısı olan, düşük gelirli kulüpler bu yabancı transferinden para kazanacak. Serdar Güzelaydın, yabancı sınırlamasını kaldıracak ve tantışmalara son verecek formülü şöyle anlattı:

Herkes kazanacak

‘Kulüpler, federasyona lisans parası ödüyor. Önerime göre ilk 3 yabancı için ödeme yapılmayacak. Ancak 4. yabancı ile ödeme başlayacak. 4. yabancı için kulüp 50 bin YTL ödeyecek. Bu rakam, 4. yabancıdan sonra transfer edilecek her yabancı için katlanarak gidecek. 10 yabancı transfer eden bir kulüp 3.2 milyon YTL verecek. Ayrıca yabancı kaleci transferinde 1 yabancı kaleci transferi 2 yabancı transferine eş değer tutulacak.

Eğer transfer edilen yabancı en az 20 kez milli olmuş ve 26 yaşın altındaysa, 6. yabancıdan sonra lisans parasının % 50’si ödenecek. Böylece kaliteli ve genç yabancılar ligde forma giyecek. Bu formül yabancı transferi yapamayan düşük bütçeli kulüpleri de mağdur etmeyecek. Çünkü lisans parasının % 40’ını federasyon alırken, % 60’ı kulüplere paylaştırılacak. Kulüplere paylaştırılacak paranın % 65’ini 4 ve altı yabancı oynatan, % 35’ini ise 5 ve altı yabancı oynatan kulüpler paylaşacak.’

AVRUPA’DA DURUM NASIL?

İSPANYA:

Avrupa Birliği statüsünde oyuncu transferi serbest. AB dışından ise kadroda 3 oyuncu bulundurulabiliyor ve bu 3 oyuncudan ikisi ilk 11’de oynatılabiliyor.

İNGİLTERE:

Avrupa Birliği oyuncularında kısıtlama yok. AB dışından transfer edilecek oyuncularda ise son 2 yıl içinde milli takımlarının maçlarının yüzde 75’inde forma giymiş olması şartı aranıyor.

İTALYA:

AB statüsünde yabancı oyuncu transferi serbest. AB statüsü dışından ise bir takım bir sezonda mevcut kadrosuna ilave sadece 1 oyuncu transfer edebiliyor. Karşılığında kadrodan bir AB statüsü dışında oyuncuyu göndermek zorunda.

ALMANYA:

AB dışından 5 oyuncu transfer edilebiliyor. Üçü ilk 11’de oynayabiliyor. Kadroda 12 yerli oyuncu bulunmak zorunda. En önemli fark, UEFA üyesi ülkelerin futbolcularının AB’ye üye olmasalar da AB statüsünde sayılmaları.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 557
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.11.2005 15:36
daha değişik şeyler üretmek lazım :79: :79: :79:
puslukurt Tarih: 09.11.2005 11:02
Daha çok değişik formüller çıkar ama bu fena değil gibi Türk futbolu için hayırlısı olsun bazı şeyleri çok iyi düşünmek lazım.. :20:
Haber için teşekkürler kurtjara..