Markalar sıralamasında bu yıl ikinciliği kazanan McLaren'ın teknik direktörü Adrian Newey yeni sezonda Red Bull Racing takımında görev yapacak.


Adrian Newey, Red Bull Racing takımına geçmesiyle, eski pilotu İskoç David Coulthard'la da yeniden birlikte olma şansı yakalayacak.

Tasarımcı Newey, henüz temmuz ayında yeni bir sözleşme imzalamıştı ama bu sözleşmenini 2006 sezonunun çok az bir kısmını kapsayacağı belirtiliyor.

46 yaşındaki İngiliz, 1990'ların başında Williams'la dört markalar şampiyonluğu kazandı. Daha sonra McLaren'a katılan Newey, iki şampiyonluk daha aldı.

İngiliz yarış eleştirmenlerinden Maurice Hamilton, bu transferin McLaren'ı uzun dönemde istikrarsızlığa sürükleyeceğini söylüyor.

Hamilton, "Newey, McLaren'da sadece tasarım yapmıyordu. Aynı zamanda takımın yapısını da oluşturuyordu. Eğer şahınızı kaybederseniz mat olursunuz. Şimdi McLaren'dan başka insanlar da ayrılabilir" diyor.

Red Bull Racing takımı, Formula pistlerindeki ilk sezonunda, markalar şampiyonasını yedinci sırada bitirdi. Takımın birinci pilotu David Coulthard da pilotlar sıralamasında 12'nci oldu.

Newey, 2001 yılında da McLaren'la iplerin koparma aşamasına gelmiş ve Jaguar'la görüşmelere başlamıştı. Ama sonra kararından vazgeçmiş ve takımında kalmışt. İki takım arasında ise davaya neden olmuştu.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 341
favori
like
share
corleoni Tarih: 11.11.2005 20:41
hiç bişe anlamadım