Hızlı ve aşırı kilo kaybı kas koordinasyonunu da bozuyor
Sağlık Bakanlığı, sağlıksız zayıflama diyetleri konusunda halkı uyardı. Uyarıda, ''bazı sağlıksız zayıflama diyetleri, önemli sağlık sorunlarına yol açıyor'' denildi, sağlıklı diyete ilişkin tavsiyelerde bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili şok diyetler ile tek tip besine dayalı diyetlerden kaçınılması gerektiği vurgulandı.

Doktor kontrolü olmadan uygulanan sağlıksız diyetlerin, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açtığı dile getirildi.

Diyet kişiye özel olmalı

"Aşırı ve hızlı ağırlık kaybından mutlaka uzak durulmalı" denilen açıklamada, diyet sırasında, bireyin cinsiyeti, yaşı, boyu, fiziksel aktivitesi ve beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak, uygun beslenme programı uygulanması gerektiği belirtildi.

Açıklamaya göre, diyet kişiye özgü olmalı ve mutlaka diyetisyen kontrolünde yapılmalı. Kilo kaybı ise haftada yarım veya bir kiloyu geçmemeli. Diyet programında yağ miktarı çok azaltılmamalı, günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30'u yağlardan sağlanmalı.

Kızartmadan uzak durun

Bakanlık, kızartma ve tatlılardan uzak durulmasını, sebze, meyve ve baklagillerin tüketilmesini tavsiye etti. Diyet yapan kişilerin günde üç ile altı öğün arasında, sık ve az miktarda yemeleri, günde en az 2-3 litre su tüketmeleri önerildi.

Yemekler pişirilirken de haşlama, ızgara veya fırın tercih edilmesi, kızartma ve kavurmadan kaçınılması tavsiye edildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 521
favori
like
share
masarac Tarih: 24.12.2005 06:04
Teşekkürler lemyezel
casper Tarih: 28.11.2005 12:26
Bilinçsiz yapılan diyetler büyük zararlara yolaçıyorum.Teşekkür ediyorum.
SU-PERISI Tarih: 28.11.2005 08:22
bilgileriniz için teşekkürler
liamsi Tarih: 28.11.2005 00:22
Sağol üstad.
corleoni Tarih: 17.11.2005 17:46
sağol kardes
akilles Tarih: 09.11.2005 13:24
Diyet yapmak kolay bişey değildir.Bilgili olmaz lazım :20: