AUTOCAD NEDİR?
AutoCAD, Autodesk firması tarafından üretilip geliştirilen, tasarım ve çizimlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan ve halen 80 ülkede 17 dilde versiyonları bulunan ve bir Computer Aidet Draffing and Desing(Bilgisayar Destekli Teknik Çizim ve Tasarım) paketidir.AutoCAD in DWG uzantılı çizim formatı Dünya Endüstriyel çizim standardı olarak kabul edilmekte ve dünyada 1.200.000’den fazla kayıtlı kullanıcı tarafından 2.000.000.000’ın üzerinde DWG dosyası üretildiği tahmin edilmektedir.Genel amaçlı bir tasarım ve çizim programı olan AutoCAD’i kullanmak için her hangi bir program dilini bilmek ya da başka bir programı kullanmış olmak gerekli değildir.gelişmiş etkileşimli grafik kullanıcı ekranı sayesinde tüm komutlara menüter den veya sembol simgelerden kolayca erişmek ve çizim, düzenleme,vs. komutlarını kullanmak olasıdır.

AutoCad, kişisel bilgisayarlar üzerinde Windows XP ve Windows Vista ortamlarında, değişik iş istasyonlarında, UNIX ortamında ve Macintosh bilgisayarlar üzerinde de çalışmaktadır, ayrıca çok kullanılan bilgisayar ağlarında(Network) destekleyen AutoCAD programının en önemli özelliklerinden biriside;hangi ortamda üretilirse üretilsin, çizim dosyalarının hiçbir ek değişikliğe gerek duyulmadan diğer bir bilgisayar ortamında okunup, üzerinde işlem yapılabilmesidir.
İlk sürümü 1982 yılında çıkmış olan AutoCAD, bu güne kadar büyük gelişmeler göstermiş ve geliştirilen her yeni AutoCAD, yeni bir versiyon veya sürüm numarası ite adlandırılarak satışa çıkmıştır.

AUTOCAD’İ KİMLER KULLANABİLİR?

AutoCAD genel amaçlı bir tasarım ve çizim programıdır. Dolayısıyla çok geniş bir yelpaze içerisinde her hangi bir disipline özgü komutlarla kullanıcıyı kısıtlamadığı gibi, açık mimarisi ile

istenilen yönde özelleştirilebilir.AutoCad, tüm mimar ,mühendis,tasarımcı, grafiker ve kısaca tasarım ve çizim ile ilgili her disiplin tarafından kutlanılacak bir programdır. Bu gün ülkemizde ve dünyada Makine Mühendisliğinden, Güzel sanatlara, Mimarlıktan Tıbba, Şehir planlamadan, Reklamcılığa, Haritacılıktan Elektroniğe , Uzay araştırmalarından Denizbilim Araştırmalarına kadar her alanda AutoCAD’den temel tasarım ve çizim paketi olarak yararlanılmaktadır.

AutoCAD’in bu kadar yaygın olarak tercih edilen bir yazılım olmasının sebebi, gerek 2, gerekse-3 boyut tasarım ve çizim için sağladığı olanaklar ve kullanım kolaylığıdır. AutoCAD, gerçek bir 2- ve 3-boyutlu(3D)tasarım ve çizim yazılımıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6615
favori
like
share
serkul Tarih: 15.07.2013 18:41
autocad gerçekten öğrenilmesi gereken bir program bende geçen sene bilişim eğitim merkezi sayesinde eğitimimi tamamladım.
HaNıM aGa Tarih: 27.05.2010 10:58


AutoCAD


CADD, İngilizce Computer-Aided Draft and Design (Bilgisayar destekli çizim ve tasarım) kelimelerinin ilk harflerinden oluşmuştur. CADD, yapıda ve imalatta belli görevlerin yerine getirilmesi için sayısal bilgisayarların kullanılmasıyla ilgili bir teknolojidir.

CADD kullanımı için donanım ve yazılıma ihtiyaç vardır. Donanım olarak Ekran, Klavye, Mause vb. bilgisayar elamanlarini örnek olarak verebiliriz. Ayrıca opsyonel olarak, hazırlanan projelerin çıktılarını almak için kullanılabilecek bir Yazıcı ya da daha büyük boyutlar için bir Plotter’da donanıma örnek olarak verilebilir. CADD, birden fazla kullanıcının aynı anda kullanımına da açılabildiği için bu donanımların çoğullarını da birden fazla kullanıcılar için kurulan workstation (işgrupları) için verebiliriz. CADD yazılımı da kullanıcının mühendislik analiz ve çizimlerini kolaylaştıran uygulama programlarıyla görüntüleri oluşturan bilgisayar programlarından oluşur.

CAD Ssistemlerinin YararlarıCADD Ssistemlerinin YararlarıÇizimlerde daha kolay ve hızlı değişiklik, daha kaliteli çizimler
Tasarım hassasiyetinin artması
Çeşitli ölçeklerde hızlı çizim imkanı
Tasarım ve analizin bütünleşmesi
Daha çok tasarım seçeneğini deneyebilme
Montajları denemek için daha gelişmiş yöntemler
Tasarlanan ürünü görsel olarak daha iyi algılama
Geometrik özelliklerin daha kolay hesabı
Standart parça kullanımında artış
Kağıt kullanmanın yarattığı sorun ve risklerin azalması
Daha hızlı ve doğru teklif verme
Teknik doküman kalitesinin yükselmesi
Müşteri değişiklik isteklerinin daha kolay yerine getirilmesi