Gece için plan yaptınız. Sevdiğiniz kişiyle romantik bir akşam yemeği yiyeceksiniz. En güzel elbisenizi giydiniz, sıra makyaja geldi. Makyaj çantanızı açtınız ama o da ne? Fondöteninizde bir gariplik var, rimeliniz kurumuş, rujunuzun rengi ve kokusu değişmiş . Kısaca makyaj malzemeleriniz ömürlerini doldurmuş. Peki onların uzun ömürlü olması için ne yapmak gerek?

Kadınlar makyaj yapmayı bir sanat haline getirdiğinden beri evlerde, çantalarda ve birçok yerde makyaj malzemelerine rastlamak artık mümkün. Sürekli kullanıyor bile olsanız, en lazım olduğu zamanda sizi hayal kırıklığına uğratmaması için makyaj malzemelerinize iyi bakmanız gerekiyor. Onlara iyi bakmak için de kullanım süreleri, saklama koşulları ve bozulduklarını nasıl anlayabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmalısınız.

En çok kullanılan makyaj malzemelerine göz attığımızda karşımıza fondöten çıkıyor. Kaliteli bir fondötenin ömrü kapalı olarak sakladığınız takdirde yaklaşık olarak 1,5 yıldır. Açıldıktan sonra bu süre 6 aya kadar düşüyor. İlla fondöten kullanacaksanız pudra şeklinde olanları tercih etmelisiniz çünkü onlar açıldıktan sonra bile 1 yıl kadar kullanılabiliyor.

Sıvı bir fondötenin bozulup bozulmadığını anlamak için kıvamına ve rengine bakmanız yeterli. Çünkü bozulduğu zaman kıvamı koyulaşır, topaklanmaya başlar ve kokusu değişir. Şüphelendiğiniz takdirde o ürünü atmalısınız, özellikle de alerjik bir cildiniz varsa.

Fondöteninizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, her kullanımdan sonra ağzını silip kapağını sıkıca kapatmaya dikkat edin. Ayrıca ışık alan, sıcak ve nemli ortamlarda saklamaktan da kaçının.

Rimel, ruj ve diğerleri...
Malum, göz makyajı rimelsiz olmaz. Kapağını açtığınızda rimelinizin size kötü bir sürpriz yapmaması için, kullandıktan sonra kapağını sıkı bir şekilde kapatmayı unutmamalısınız. Rimelin ömrünün açıldıktan sonra 6 ay, açılmadan önce de 2 yıl olduğunu hatırlayın ve kurumuş bir rimeli sulandırarak kullanmayın.

Ruj konusunda da renk ve koku değişimi gördüğünüz anda o ürünü çöpe atın. Çünkü rujlar aşırı sıcak ve soğuğa karşı oldukça duyarlı malzemelerdir ve zamanla yumuşayıp yağlanırlar. Mat renkli rujların ömürleri açılmadan 3, açıldıktan sonra ise 1 yılla sınırlıdır. Parlak renkli ve sedefli olanlar da açılmadan 2,5 yıl, açıldıktan sonra en fazla 6 ay dayanırlar.

Değişik renklerde ve özelliklerdeki ojeler de tırnaklarımızın güzelliği için vazgeçilmezdir. Onlar da makyaj malzemeleri gibi zamanla akıcılıklarını yitirip yoğurt kıvamı alırlar. İçlerindeki renk verici madde şişenin dibine çöker ve o oje artık tüm özelliğini kaybeder. Bunu engellemenin yolu kullandıktan sonra şişenin ağzını asetonla silip, plastik bir kutunun içinde buzdolabınızın en alt bölmesinde saklamaktır.

Aslında makyaj malzemelerinin ömrü temelde kalitelerine dayanıyor. Yani pazar gibi yerlerde satılan malzemeler asla güvenli ve hijyenik değil, üstelik pek çok kişi tarafından açılıp bakıldıkları için de ömürleri yarılanmış hatta bitmeye yaklaşmış durumdadır. Bu yüzden sadece kalitesine güvendiğiniz, denediğiniz ve bildiğiniz ürünleri almanızda fayda var.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 557
favori
like
share
FadiK Tarih: 13.11.2005 10:39
sagolasin bilgilerin icin cok tesekkürler cadikiz
SU-PERISI Tarih: 11.11.2005 21:34
bende gözlerimde alerji oldugundan uzun süreli kullanamıyorum sık deyiştirmeye çalışıyorum
casper Tarih: 11.11.2005 20:04
ben de malzemeleri bir yıldan önce bitiremiyorum.bende uzun süre kullanmayıp atıyorum.çünkü zararlı
eBRuLy Tarih: 10.11.2005 22:31
evet benimkilerde hep eskiyo, ama bir senede bitiremiomda ondan :3:

canim cok tesekkürler