Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :

bizim eski atalarımız müsliman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir.

Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cami,ism-i zat olan Allah kelimesinin karşılığı değildir.

Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

İlhesma-i Hüsnayı cami Allah kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılır,ve bu itibarladaAllah'ın(c.c)ism-i hass dır Allah dendiği anbu ma-budu mutlak anlaşılır,ve vacib-ül vücud akla gelir.ama tanrı dendiği zamanyunanlıların aklına zeus,mısırlının apis boğası,ve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılık,Lafz-i celale olan Allah kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

tanrı ilah kelimesi yerinde,huda,diyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat Allah yerinde değil....
Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha illallah demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor,sonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

Mevlid yazarı Süleyman çelebi,bu hususu çok güzel tefrik ederek ''Birdir ALLAH ondan artık tanrı yok'' deyip,her iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.

Buna bina en bir insanın ağzından tanrı kelimesi çıktığında hemen reaksiyon göstermemeli o adamın maksadına bakmalı ALLAH yerine o manayı kullanmışsa tatlıca ikaz etmeli aksine tevehhür gösterilmemeli.hele günümüzde asla.


kaynak : Asrın getirdiği tereddütler.....

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 821
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 08:18
Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 02:05
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
Halaskar Tarih: 11.11.2005 13:04
Bu konu beni oyle uzuyorki anlatamam neden Allah demek yerine artik tanri kelimesini kullaniyorlar :79: Yuce Rabbimin o kadar guzel isimleri varken Esma-ul Husna da 99 ismi mevcut ve icinde tanri diye bir kelimede gecmiyor lutfen arkadaslar rica ediyorum tanri degil ALLAH demeyi ihmal etmeyelim .

Ablam sana katılıyorum. Çok zor değil Allah demek. Tanrı denmesi bize artı birşey kazandırmaz. Aksine Allah (cc) demek bize çok şey kazandıracaktır.
RaSeL Tarih: 11.11.2005 00:19
Burada DeNiZKiZin yazdiklarina fazla bisi ilave edemiyecegim o kisa ve öz benimde düsüncelerimi yazmis bu konu hakkinda...

rasmus sanada yazin icin tesekkür ederim ellerine saglik..
DeNiZKiZi Tarih: 10.11.2005 13:58
Bu konu beni oyle uzuyorki anlatamam neden Allah demek yerine artik tanri kelimesini kullaniyorlar :79: Yuce Rabbimin o kadar guzel isimleri varken Esma-ul Husna da 99 ismi mevcut ve icinde tanri diye bir kelimede gecmiyor lutfen arkadaslar rica ediyorum tanri degil ALLAH demeyi ihmal etmeyelim .

Bu konuya degindigin icinde sana cok tesekkur ediyorum rasmus kardesim Allah razi olsun