Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çekerin Köpek beslenen eve melek girmez sözü, yeni bir tartışma başlattı.


Büyük talihsizlik
Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ifadeyi yanlış bulurken, hayvanseverler de büyük tepki gösterdi. Hürriyet Gazetesi yazarlarından, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, İslamda köpekler hakkındaki düşüncelerin rivayetten öteye gitmediğine dikkat çekti.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Yanlış hüküm

Konyadaki Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptılar: Hadis kaynaklarında peygamberimizin böyle bir ifadesi olduğu rivayet ediliyor. Ancak bundan neyi kastettiği açık değil. İslamiyette köpeğin evin içinde bulundurulmasında hiçbir sakınca yok. Köpek beslenen eve meleklerin girmeyeceği yönünde bir hüküm vermek ise çok yanlış.

Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Börü, Prof. Çekerin bu açıklamasıyla toplumu yanlış yönlendirdiğini belirterek şunları söyledi: Bir profesörün böyle bir açıklama yapması büyük talihsizlik. Köpekler de yeryüzünde Allahın yarattığı güzel varlıklardandır. Kimse Allah adına böyle bir hüküm verme yetkisine sahip değildir.

PROF. DR. ORHAN ÇEKER

Köpek beslenen eve melek girmez

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, birçok insanın evde köpek beslemenin dini açıdan sakıncası olup olmadığı yönünde sorularıyla karşılaştığını söyledi. Prof. Çeker, İslamiyette bir yasaklama bulunmadığını, ancak peygamberimizin konu ile ilgili sözlerinin ölçü alınması gerektiğini bildirdi. İslam hukuku dersleri veren Prof. Çeker, şöyle konuştu:

Her ne cins köpek olursa olsun evin içinde beslenmemeli. Köpek beslenen eve Cebrail de dahil hiçbir melek girmez. Bunu bize peygamber efendimiz haber veriyor.

Meleğin girmediği eve de şeytanlar dolar. Şeytanların bulunduğu yerde ise fesat ve huzursuzluk hakim olur.

Öyle ki köpek beslenen evde biri ölürse onun canını almak için Azrail bile o eve gelmez.

Ancak, köpekler bahçede ya da evin avlusunda beslenirse bu durum meleklerin girmesine engel olmaz.

PROF. DR. ZEKERİYA BEYAZ

Cebrailin bizim evde ne işi var

SÖZ konusu hadis, peygamberimizden 200 küsür sene sonra ortaya çıkmıştır. Yok köpek olan eve Cebrail bile gelmezmiş, Azrail girmezmiş... Eve giren çıkandan sana ne? Bunlar saptırmaca yorumlar. Cebrail, peygamberlere vahiy getiren bir melek, bizim evde ne işi var?.. Gelirse de bizden izinsiz niye giriyor içeriye. Köpeğe karşı alerjinin temel sebebi, o dönemdeki sokaklardaki kirli şartlar yaşayan köpeklerin hoş olmayan durumlarıdır. Bizzat köpegin kendisine karşı bir düşmanlık söz konusu değildir. Günümüz dünyasında ise köpekler yeterli kadar temizlik şartlarına uygun şekilde beslenmekte.

MEHMET NURİ YILMAZ

Çürük rivayet

BAZI hastalıkların ev halkına bulaşacağı ihtimaline karşılık o günkü şartlarda köpeğin evin içinde değil, dışında bulundurulması tavsiye edilmiş, işin aslı bu. Köpek ve resim olan eve melek girmez diye bir hadis olduğu rivayet ediliyor bazı kitaplarda. Ancak bu sağlam bir rivayet değil. Hocamız bu zayıf rivayete dayanarak böyle bir açıklamada bulunmuş. Köpek beslenen eve melek girmez diye de bir şey yok, hocanın bu sözlerine katılmıyorum.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 5930
favori
like
share
ADALI Tarih: 26.02.2010 12:54
Bu insanlar böyle işte,Avrupa birliğine gireceklerya,18 yaşını doldurduklarınrda çocuklarını evden atarlar ama köpeklerini evin içinde bakarlar.
ybtx Tarih: 02.12.2005 00:41
yok kopek besleyenler de kist olur filan falan ben daha hic rastlamaddim bi kopek sahibinin kissten hastanelik oldugunu
masarac Tarih: 29.11.2005 02:02
Benim bildiğim köpek beslemek(evde) dinen sakıncalı ve haram
Sari Menekse Tarih: 19.11.2005 20:21
Mollycan ,sayende yazilarin hepsini okudum :85: ve cokta güldüm .yaw bazi insanlar nasil PROF. DR.oluyor sasiyorum .okuduklari yillara ,ders yaptiklari siralara oturdukalari sandalyelere yazik :79:
neyse ben yine hamsime döneyim
mollycan Tarih: 16.11.2005 17:48
ilahi menekse
PROF. DR. ZEKERİYA BEYAZ:

Eve giren çıkandan sana ne? Bunlar saptırmaca yorumlar. Cebrail, peygamberlere vahiy getiren bir melek, bizim evde ne işi var?.. Gelirse de bizden izinsiz niye giriyor içeriye.

bu ne diyo yaw :87:
Sari Menekse Tarih: 11.11.2005 19:23
ne yalan söyliyeyim bu konuyu yanliz yariya kadar okudum.benim evimede akvaryumun icindeki hayvandan baska hayvan giremez,cünki en temizi oldugundan dolayi.ha birde hamsi ,palamutta olur .bir kac degisik balik türüde olur ,tabiii bunlar yanliz tavaya girme suretiyle :85:
ozturk Tarih: 11.11.2005 12:52
dini yönü bir yana bırakırsak sağlık yönündende sakıncalı..Bir köpek kılı beyin kistinden ameliyat olmanıza neden olabilir... :85: