Red Bull Racing'in patronu Christian Horner, David Coulthard ve Adrian Newey birlikteliğinin 2008'de kendilerine yarış birinciliği getireceğine inanıyor.

Formula 1 takımlarından Red Bull Racing, McLaren'ın teknik direktörü Adrian Newey'i kadrosuna katarak yeni sezonun flaş haberine imza attı.

Takımın patronu Horner, "David'in neredeyse bütün yarış birincilikleri Adrian'ın tasarladığı araçlarla oldu ve bu transferden çok memnun. Bunun sonucu olarak 2008'de yarış kazanmayı umut ediyoruz" diyor.

Adrian Newey, McLaren'ın yeni aracı MP4-21'in geliştirilmesi çalışmalarını tamamladıktan sonra şubat ayında Red Bull Racing'e katılacak ve ancak Bahreyn'deki sezon açılışında yeni takımındaki yerini alacak.

Horner, Adrian Newey'i 'GP kazanacak takımın en önemli parçalarından biri' olarak tanımlıyor ve şimdiye dek kendi araçlarıyla 100'den fazla GP ve 12 markalar şampiyonluğu kazandığını söylüyor.

Adrian Newey hakkında dikkat çekici bir diğer nokta ise, Williams'ın 1996'da Newey ayrıldıktan sonra sadece 10 yarış kazanabilmiş olması.

Jaguar ismini değiştirdikten sonra, Formula pistlerindeki ilk sezonunda Red Bull Racing, markalar klasmanında yedinci oldu. Takımın birinci pilotu David Coulthard ise sürücüler klasmanında 12'nciliği elde etti.

Newey, 2001 yılında da McLaren'la iplerin koparma aşamasına gelmiş ve Jaguar'la görüşmelere başlamıştı. Ama sonra kararından vazgeçmiş ve takımında kalmıştı. İki takım arasında ise davaya neden olmuştu.

Horner bu seneki görüşmelerini şöyle anlatıyor: "Bu sezon boyunca çeşitli görüşmelerde bulunduk. Adrian artık McLaren'la anlaşmasını uzatmak yerine yeni bir takımda yeni başarılar kazanmak istiyordu."

"Geçtiğimiz ay görüşmeler ve kararlar hız kazandı. Adrian küçük bir takımla yeni bir mücadeleye girmek için yeterince motivasyona sahip ve hala başarıya aç."

Otoritelere göre Newey'in tasarımını yaptığı MP4-20 geçtiğimiz yılın en hızlı aracıydı. Fakat McLaren ve Fin pilot Kimi Raikkonen, çeşitli şanssızlıklar yüzünden şampiyonlukları kaybetti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 396
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.11.2005 16:50
görücez bakalım