Açıktan toplananların yerine ambalajlı mantarların tüketilmesi öneriliyor.

İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, son günlerde hastanelere mantar zehirlenmesi nedeniyle başvuran hasta sayısında artış meydana geldiğini açıkladı.

Bakar, "ilimizde en fazla zehirlenme yapan Köy Göçüren (Aminita pantherina) türü mantardır. Bunun zeytin, kükürtlü, çörek ve deli mantar gibi çeşitleri vardır'' dedi.

Bakar, özellikle Kuzey ve Batı Anadolu bölgeleri başta olmak üzere ülkede bol miktarda yetişen yabani mantarların çok zehirli türlerinin bulunduğunu söyledi.

Zehirli ve zehirsizleri ayırmanın mümkün olmadığına da değinen Bakar, "mantarlardan zehirlenme ve ölüm sayısı göz önüne alındığında olayın ciddiyeti anlaşılmaktadır" dedi.

Tedavi maliyeti ve ölüm riski oldukça yüksek olan ve toksin düzeyi düşük vakalarda ise tedavi şansı bulunan mantar zehirlenmelerinden korunmanın mümkün olduğunu belirten Bakar, türlere göre zehirlenme tablosunun değiştiğini de açıkladı:

"Bazı zehirli mantarlar doğrudan sinir sistemi üzerine etki ediyor ve zehirlenme hali üç dakika ile üç saat arasında görülebiliyor. Zamanında müdahale edilmezse, hasta kalp veya solunum durması ile ölür.

Bazı mantarlar da karaciğer üzerine toksik etkilidir. Bu türlerde zehirlenme 6-15 saat içerisinde görülür ve yüzde 70 oranında ölüme neden olur. Zehirli mantarların bir kısmı da hemoliz yapar, yani kanı eritir.

Bu tür zehirlenmelerde rahatsızlıklar, 24 saat sonra ortaya çıkar ve yüzde 20 öldürücüdür'' dedi.

Mantar zehirlenmelerinde ortaya çıkan belirtiler:

Bulantı,
Kusma,
Sulu veya kanlı ishal,
Karın ağrısı,
Adale krampları,
Terleme,
Gözyaşı ve tükürük ifrazatında çoğalma,
Görmede bulanıklık,
Baş dönmesi,
Dikkatte dağılma,
Sendeleme,
Ruhsal değişiklik,
Hareketlerde zorluk,
Uyuklama hali,
Uyanıkken hayal görme,
Tansiyon düşüklüğü,
Şiddetli ağrı,
Bayılma,
Nöbet,
Koma.
Mehmet Bakar, ''mantar iyi bir gıda maddesidir. Ancak sağlıklı üretilmeyen, ambalajlanmayan mantarlar satın alınmamalı ve yenilmemelidir. Açıktan toplanan mantarlar tüketilmemelidir" dedi.

Sağlık sorunları ve zehirlenmelerle ilgili olarak 24 saat hizmet veren 184 ve Ankara'da Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'nın Zehir Araştırma Bölümü'nün 0 800 314 7900 (beş hat) telefonları aranmalı.

Zehirlenme belirtilerinden herhangi biri ortaya çıktığında ya da şüphelenildiğinde ise 112 Acil Sağlık Hizmetleri'ne bağlı ambulanslar aranarak yardım istenebileceğine de değinen Mehmet Bakar, İstanbul'da mantarla zehirlenme vakalarında öncelikle başvurulacak sağlık kuruluşlarının da Dr. Lütfi Kırdar Kartal, Haydarpaşa Numune, Şişli Etfal, Haseki, İstanbul, Göztepe ve Okmeydanı eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri olduğunu açıkladı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 597
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 03:01
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 24.12.2005 11:28
kesinlikle kültür mantarları tüketilmeli
corleoni Tarih: 17.11.2005 16:44
sağol kardes
by_ufuk Tarih: 16.11.2005 22:26
ben normalde zaten pek sevmem :5:
SU-PERISI Tarih: 15.11.2005 22:50
faydalı bilgilerin için sağol arkadaşım
milkboy Tarih: 14.11.2005 13:58
bazı an oluyorki paketlere bile güveni kalmıyor insanın...ne varki lezzetine diyecek yok...teşekkürler dervish kardeş

akilles Tarih: 12.11.2005 11:02
Şu mantara hiçbirzaman güvenemedim :20: