Bilim adamları, 140 milyon yıl önce okyanusların hakimi olan bir timsah türünün fosillerini buldu. Godzilla adı verilen timsahın kısa bir çenesi ve balık gibi bir kuyruğu bulunuyor.Arjantin'in güney bölgesi Patagonya'da 1996'da bulunan fosil üzerinde şu ana kadar temizleme ve analiz çalışmaları yapılıyordu. Bu çalışmalar dün 'Science' dergisinde yayımlandı.

La Plata Ulusal Üniversitesi'nden paleozooloji profesörü Zulma Gasparini, vahşi görünümlü hayvanın Jurrasic dönemin sonlarında Büyük Okyanus'u kana buladığını ve onu 'kötü çocuk' diye adlandırdıklarını söyledi.

Büyük av peşinde koşuyordu

Ohio Devlet Üniversitesi'nden Diego Pol ise, "bilimsel adı 'Dakosaurus andiniensis' olan Godzilla, avını daha iyi ısırabilmek ve kesebilmek için kısa ve yüksek bir burna ve geniş dişlere sahipti" dedi.

Bilim adamları fosili sürpriz olarak görüyor, çünkü o dönemde yaşayan diğer deniz timsahlarının uzun ve ince burunları ve çok sayıda ama küçük dişleri bulunuyordu. Bu tarz özellikler Tyrannosaurus rex gibi etoburlarda da bulunuyordu.

"Bir deniz canlısında böyle bir çene daha önce görülmemişti" diyen Pol, Godzilla'nın, küçük balıkları yerine dev deniz sürüngeni Ichthyosaurus gibi büyük omurgalıları avladığını söylüyor.

50 santimetrelik çene

Hayatının tamamını suda geçiren bir timseh olan Godzilla, kendi bölgesinde dinozorlara benzer şekilde avlanıyordu ve o dönemlerde okyanusun en korkunç yırtıcı hayvanıydı.

Yaklaşık 4 metre uzunluğunda olan Godzilla'nın kuyruk kısmında, bugünkü timsahların ayakları yerine, her biri gemi dümenine benzeyen dört uzantı bulunuyordu. Çenesi ise yaklaşık 50 santimetreydi.

Timsahların soy ağacına dahil edilen 'Dakosaurus andiniensis', geç Permian döneminde ortaya çıkmış ve günümüzden 140 ile 65 milyon yıl öncesine denk gelen Cretaceous döneminde yaygınlaşmıştı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 486
favori
like
share
ZeuS Tarih: 12.11.2005 12:14
cok korkunç yaa

paylaşımın için ssaol