Batman: Arkham Asylum Tam Çözüm - Oyun Tam Çözüm Merkezi - Batman Oyun Çözüm

Kara Şövalye'nin yolu aydınlanıyor

Joker’in kaçışıyla başlayan macera, Arkham Asylum’u etkisi aldı ve Batman’i bazı ezeli düşmanlarıyla baş başa getirdi. Oyunda izlenmesi gereken yollu sizler için hazırladık.

Intensive Treatment

Oyunun başında Joker’e eşlik ederek görevlileri takip ediyoruz. Gelişen olaylar sonucunda Joker kaçmayı başarıyor ve Batman ile aralarında gece boyu sürecek kovalamaca başlıyor.

İlk başta üzerimize gelen düşmanlar alıştırma şeklinde yapılmış. Tuşlara alışmak için tekme-yumruk combolarıyla düşmanları yere serin. Burada düşman saldırırken başının üzerinde çizgi çıkıyor, çizgi çıkar çıkmaz “Counter Attack” tuşuna basarsanız düşman saldırırken atağını kesiyorsunuz. Bu oyun boyunca kullanacağınız faydalı bir hareket. Dövüşten sonra koridordan devam edin. Yolda giderken Batarang ile yerdeki Joker dişlerini de yok edin. Holden devam edin karşınıza çıkan iki adamın icabına bakın. Sola dönüp kilitli kapının oraya gidin ve Eddie Burlow ile konuşun. Sağdan holden devam edin. Yolda Oracle ile bağlantı kuruyoruz ve bilgileri aktarıyoruz. Konuşma bittikten sonra Patient Pacification Chamber’ a ilerleyin. Güvenlik kapısına gelip Zach Franklin ile konuşun. Bu esnada Zsasz, Mike’ı kaçırıyor ve birini görürse öldürmekle tehdit ediyor. Merdivenlerden balkona çıkın. Buradaki nöbetçilerle konuşup dedektif moduna geçin. F’ye basıp yukarıdaki Gargoyle’ların üstüne çıkın ve Gargoyle’ların kullanarak Zsasz’ın arkasına geçin. Daha sonra “Glide Kick” yaparak Zsasz’ı etkisiz hale getirin. Yerdeyken eğilme ve Counter tuşlarına basarak bayıltın.

Duvarlardaki iki ızgarayı açın. Birinin arkasında Riddler’s Trophy var. Bunu alıp, diğer ızgaradan devam edin. Bir sonraki Trophy’i görene kadar gidin. Sağdaki ızgaradan çıkın ve gazlı odaya girin. Joker dişlerini parçalayın ve Eddie Burlow’u takip edin. Eddie Burlow’un üstüne gelene kadar ip atarak ilerleyin. Izgarayı açın ve nöbetçilerden birini kurtarın. Kenara koşun ve diğer platforma zıplayın. İpi kullanarak yukarı çıkın. Diğer nöbetçiyi de kurtarın. Zıplayıp diğer platforma süzülün. Dedektif moduna geçin ve ofise doğru ilerleyin. Kontrol panelini bulun ve panele Batarang atın. Gazlı bölgeye geri dönün. Üç Joker dişini yok edin. Odanın ortasına doğru ilerleyin Yerdeki ızgaranın altından Riddler Trophy’i alın. Güneye, Transfer Loop’a doğru yürüyün. Yerdeki yeşil okları takip edin. Secure Treatment Transfer Area’ya doğru devam edin.

Venom Henchman ile karşılaşıyoruz. Adamdan uzakta durun ve koşarken yüzüne doğru Batarang fırlatın. Adamdan kaçmak için koşma tuşuna iki kere basın ve yuvarlanın. Adam sersemleyip duvara çarptığında ise tekme ve yumruk combolarıyla etkisiz hale getirin. Böylece Malpractice Needs More Practice Bonus’u kazanmış oluyorsunuz. Nöbetçi kulübesinden diğer Riddler Trophy’i de alın.

Diğer kulübedeki nöbetçi ile konuşun. Transfer Loop’a geri dönün. Soldan güney girişine doğru gidin. Hücrelerin bulunduğu alana gelin. Dedektif modunu açarak etrafı araştırın. Boles’ Bourbon Flask’ı analiz edin. Bunu yaptıktan sonra viski kokusunu takip edebileceksiniz (Dedektif modda). Transfer Loop’tan Secure Transit’e doğru gidin. Karşınıza çıkan nöbetçiyi kurtarın. Nöbetçi Henry ile konuşun. İpi kullanarak yukarı çıkın. Yukarı doğru giderken çitin altından eğilerek geçin ve dar geçitten ilk Chronicle of Arkham’ı alın. Yukarda çevreyi inceleyin. 5 mahkumu haklayın ve bölgedeki Joker dişlerini yok edin. Havalandırmaya girin ve Cell Block Transfer Area’ya gelin. Duvara yakın durun ve dedektif modu açın. Burada 4 tane silahlı adam var. Adamların üzerinden Gargoyle’lara ip atarak arkalarına yaklaşın. Eğilerek arkadan sessiz bir şekilde adamları tek tek indirin.

Havalandırmaya girin Intensive Treatment Lobby’e gidin. Lobide devriye gezen 3 nöbetçiye arkadan yaklaşın. İlkini sessiz bir şekilde indirin. Yukarı çıkın. Cam tavanın üzerinde durun. Düşman altınızdan geçene kadar bekleyin. Adamın işini bitirdikten sonra üçüncü düşmanı da sessiz bir şekilde indirin. Üç adamı da hakladıktan sonra ikinci grup gelecek. Ofisin üstüne çıkın. Adamların biri gruptan ayrılınca hemen Glide Kick ile dalın. Hemen Gargoyle’a ip atarak uzaklaşın. İki adamın ayrılmasını bekleyin. Yine Glide Kick ile işlerini bitirin. Merdivenden tırmanın. Üç Joker dişini yok edin. Frank Boles’ın cesedindeki notu okuyun. Burada Riddler’ın ilk bilmecesi ile karşılaşıyoruz. Merdivenin yanına gidin ve sola dönün. Burada Warden’ın bir resmi var. Dedektif modu açarak resmi tarayın ve Riddler’ın bilmecesini çözün. Ortadaki ofis masasından Harley Quinn’in kasetini alın. Ofisten devam ederek odanın doğusuna gidin. Başka bir bilmece daha…

Intensive Treatment Lobby’e gidin. Ofise girin dedektif moduna geçin. Ofisin güneyinde kalan pencereleri inceleyin. Pencerenin üstünden soru işaretinin üst kısmını bulun. Bu kısmı duvardaki nokta alta gelecek şekilde hizalayın. Sonra dedektif modu tuşuna basılı tutarak bu bilmeceyi de çözün. Utility Corridor kapısına gidin. Dar geçitten dolapların olduğu odaya geçin. Buradaki bilmeceyi çözmek için radyodan gelen sesleri izleyin. Bankta duran radyoya zoom yapın ve Dj Jack Ryder ismini bulun. Dedektif modu tuşuna basılı tutarak bu bilmeceyi de çözün. Odanın kuzeyindeki kapıya gidin. Kapıdan ve havalandırmadan geçin. Devam ederek adanın doğu bölümüne giden yolu takip edin. Tepeden aşağı atlayın ve güvenliğin olduğu alana gidin.

Arkham Island

Süzülerek aşağı inin. Sağdaki tepenin oradan Riddler Trophy’i alın. Louie Green ile konuşun. Botanical Gardens’a ilerleyin. Kapıdan güneydoğuya mezarlık girişine doğru dönün. Amadeus Arkham yazan taşı bulun ve dedektif modda tarayın. Mezarlıktaki iki Riddler Trophy’i de alın. Gözetleme kulesine gidin ve Riddler Trophy’i alın. Diğer kuleden de kaseti alın. Arkham Island North’a giden yoldan geçin. Kapının üstüne ip atın.

Aşağı inerek iki düşmanın arkasına inin sessizce adamların işini bitirin. Batmobile’in yanındaki adamlara doğru koşun. Adamların işini bitirince Batmobile’in bagajını açın. Explosive jeli alın. Dedektif moduna geçin patlama işareti görülen duvarda Explosive jeli kullanın (Oyunun diğer bölümlerinde de aynı şekilde kullanıyorsunuz). Güvenlik kulübesine girmek için Explosive jeli kullandıktan sonra kulübeden gizli haritayı alın. Dedektif moduna geçip Batmobile’in yanındaki pipoyu tarayın. Böylece Batman, Gordon’un izini sürebilecek.

Kulelerden kuzeye doğru gidin Arkham Asylum girişini bulun. Dedektif moda geçin ve sağdaki alanı tarayın, bilmeceyi çözün. Batıdaki binaya gidin, ağacın arkasındaki taş geçitten ilerleyin. Geçidi inceleyin. Dedektif moda geçin ve soru işaretinin üst kısmını bulun. Binanın içindeki tavandaki nokta ile bunu hizalayın ve bilmeceyi çözün. Pipo tütünü izlerini takip ederek Arkham Island West’e gelin. Kapının yanındaki duvarda Explosive jeli kullanın. Arkham Island West tüneline girin. Diğer kapıdan çıkın. İzleri takip etmeye devam edin. Medical Facility binasına gidin. Kapının üstüne ip atın. Riddle Trophy’i alın. Düşmanları Glide Kick ile etkisiz hale getirin. Girişin yanındaki alandan, gözetleme kulesinin altından ve bot evin çatısından Riddler Trophy’leri alın. Bot eve gidin ve kaseti alın. Arka kısımda zayıf duvarı patlatın ve diğer Chronicle of Arkham’ı bulun. Merdivenlerden yukarı çıkın. Dedektif moda geçin. Alttaki soru işaretinin üst kısmıyla çitin oradaki noktayı hizalayın. Merdivenlerden yukarı çıkın. Köprüye karşısına gidin. Medical Facility’deki düşmanları indirin. Üç Joker dişini patlatın. Medical Facility’e girin. Harley’i gördükten sonra binadan çıkın. Binanın çatısına ip atın. Çatının kenarından devam edin. Sağ köşedeki Riddler Trophy’i alın. Kuzey kanadına geri dönün. Dedektif modu açarak zayıf duvarı bulun. Explosive jel kullanarak duvarı patlatın ve içeri girin.

Medical Wing

Çitten tırmanın. Duvardaki havalandırma boşluğu kapağını kaldırın. Eğilerek içeri girin. İlk yoldan dönün ve Riddler Trophy’i alın. Yukarı giderek Sanitorium’a geçin. Havalandırmadan girin ve sağdan ilk yoldan dönün. Güneydoğudaki bölüme gelin. Aşağı atlayıp soldan devam edin. İnce duvarda Explosive jeli kullanın. Gargoyle’a çıkın. Asansörün kuzeyindeki parçalanabilir çatıya süzülün. Yukarı çıkıp dedektif moduna geçin. Aşağıdaki düşmanlara bakın. Adamlardan biri Explosive jel kullandığımız alandan geçerken jeli patlatın. Kalan düşmanları da sessizce etkisiz hale getirin. Sanitorium’un en alt katına inin. Odanın sağ tarafına doğru gidin. Dedektif moda geçin hücredeki iskeletleri tarayın. Bu kattaki Joker dişlerini de yok edin. Kuzeydoğuya gidin. Geçitten geçerek Riddler Trophy’i alın. Odanın batı tarafına gidin. Geçitten geçin ve yerdeki kapaktan Chronicle of Arkham’ı alın.

Odanın kuzeydoğusuna geri dönün. Doktorlarla konuşup dedektif moduna geçin. Odanın batı tarafına gidin. Yerdeki zayıf zemin üzerinde Explosive jeli kullanın. Odanın güneyine gidin. Delikteki soru işaretinin üst kısmı ile yerdeki noktayı hizalayın. Sanitorium’un alt katına geri dönün. Kapıdan geçin ve sarı çizgiyi takip ederek X-Ray Room’a gelin. Odanın güney kısmındaki kapıya gidin ve Sanitorium’u terk edin. Medical Foyer’a gidin. Güvenlik kapısının yanındaki masaya gidin ve kaseti alın. Dedektif moduna geçin, duvardaki kurucunun adının yazdığı plakayı tarayın. X-Ray odasının dışındaki alana geri dönün. Dedektif moduna geçin. Zayıf duvarları bulduktan sonra, ofisin batıdaki ve kuzeyindeki duvarlarında Explosive jeli kullanın. Üst tarafa ip atıp çıkın. Riddler Trophy’i alın. Explosive jeli patlatın. Ofise girin. Doktor Young’la konuşun. Üst koridora geri dönün. Holdeki Joker’in hediyesine Batarang atın.

Batıya yönelerek havalandırmaya gidin. Riddler Trophy’i alın. Yerdeki yeşil çizgiyi takip edin. Patient Observation Room’a girin. Odanın dışındayken köşeye siper alın. Kapının yanındayken Batarang atarak düşmanları etkisiz hale getirin. Dr. Kellerman ve Aaron Cash’in yanındaki nöbetçileri de etkisiz hale getirdikten sonra odaya girin. Pencerenin yanındaki duvarda bulunan havalandırmadan girin. İçeriden bir sonraki kademeye geçin. Sağdan geçin. Güneybatıdaki kontrol paneline Batarang atın. Odanın güneyine alttaki platformlara gidin. Platformları kullanarak ilerleyin. Odanın kuzey tarafındaki pencerenin yanındaki platforma çıkın. Odanın kuzeybatı köşesindeki kontrol paneline Batarang atın. İpten aşağı sallanan adamı görün ve ipe Batarang atın. Köşedeki platformdan aşağı süzülün. Burada bulunan kontrol paneline de Batarang atın. Dedektif moduna geçin. Gazatede “Firefly Escapes”i tarayın. Aaron Cash’le konuşun. Üç Joker dişini yok edin. Masadaki kaseti alın. Dr. Kellerman’ı geçerek köşeye ilerleyin. Ofisten çıkın.

Yoldaki paketi patlatarak Joker dişlerini yok edin. Kırmızı çizgiyi takip ederek kuzeye gidin. Sugery Room’a girin. Koridordaki hediyeyi alın ve Joker dişlerini yok edin. Saldırırken kafasında kırmızı işaret olan adamı “Cape Stun” ile sersemletin (Sersemlemediği sürece normal yumruklardan korunuyor) ve adamı combolarla dövün. Üste ip atın. Dedektif moduna geçin. Listeden Tommy Elliot’ın ismini bulun. Sanitorium’a geri dönün. Doktorlarla ve Aaron ile konuşun. Gagoyle’a ip atarak yukarı çıkın ve düşmanların gelmesini bekleyin. Adamların işini bitirdikten sonra asansöre binin.

Alt katta kuzeydoğudaki köşeye gidin. Güvenlik kapısının yanındaki zayıf duvarı patlatın. Havalandırmaya gidin. Alt koridora geçin. Gordon’un cesedini geçin ve morga devam edin. Buradaki ceset torbalarını tek tek açın. Scarecrow kabusundan kaçmak için koşarak ilerleyin ve adama görünmeyin. Duvarlara eğilerek siper alın ve uygun zamanda koşun. Platformu tamamlayınca Bat Signal’a geliyorsunuz. Duvarın arkasında eğilin. Işık geçtikten sonra uygun zamanda merdivenlere koşun. Köşede siper alın. Aşağı inin. Eğilerek ışıktan uzak durun ve hızlıca bir sonraki platforma geçin. Yarıktan atlayın.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5919
favori
like
share