Bronşit Tedavisi - Bronşit Tedavisi Hakkında - Bronşit - Bronşit Hastalığı - Bronşit İlaçları

Ağız ve burun yoluyla aldığımız temiz hava, yutak ve gırtlak tan geçerek soluk borusuna ulaşır. Soluk borusu iki ana kola, ay rılır. Bu kollar da kendi aralarında daha küçük kollara ayrılarak akciğerlere bağlanırlar. Soluk borusunun büyük kollarına "bronş", daha küçük kollarına ise "bronşiyol" adı verilir.

Akciğerlere giriş yapan bronşiyollerin sonu kesecikler şeklinde olup gaz alış verişi bu keseciklerde gerçekleşir. Keseciklerin iç du varı kılcal kan damarları ile donatılmıştır. Kan hücrelerine oksi jen yükleme ve karbondioksit alma bu kılcal damarların bronşiyol keselerine açılan yüzünde (alveol) meydana gelir.

Bronşit:
Bronşların herhangi bir sebeple iltihaplanması olayına "Bron şit" adı verilir. Akut ve kronik olmak üzere iki şekli vardır.

Akut Bronşit:
Daha çok sonbahar ve kış aylarında bulaşıcı hastahklarla birlikte görülür. Tifo, kızamık, boğmaca virüsleri bronşlara kadar yayılarak iltihaplanmaya sebep olurlar.

Belirtileri:
• Ateş, öksürük ve vücutta kırıkhk ilk belirtilerdendir.

• Başta kuru olan öksürük, hastahk ilerledikçe balgamlı öksü rüğe dönüşür.

• Boğazda yanma, ağrı ve ses kısıklığı görülebilir.

Tedavi:
• Ateşin düşmesi ve öksürüğün önlenmesi için ilâç verilir.

• Eğer bronşite bir akciğer hastalığı da eşlik etmiyorsa yatak dinlenmesi ve bol ıhlamur çayı içilmesi hastalığı atlatmaya kâfi gelecektir. Ihlamur suyu iyi bir balgam söktürücüdür.

• Hastanın yattığı oda sıcak ve nemli olmalıdır. Nem, sobanın üzerine konan bir çaydanlığın ağzı açık bırakılarak (buharla) te min edilebilir. Buğuseptiklerin buharı teneffüs edildiği zaman ol dukça faydası görülecektir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1908
favori
like
share