Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların çocukluk çağı veya erişkinlik dönemlerinde 'pasif içici' oldukları tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı, Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan 'Kanser Raporu'nu açıkladı.

Rapora göre, kanser hastalığı Türkiye'de kalp-damar hastalıklarının ardından ikinci sırada yer alıyor.

Kanser hastalarının sayısındaki artışın da vurgulandığı raporda, Türkiye'de gelecek 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölenlerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulandı.

Rapor, sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ünün sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığını, bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemlerindeki pasif içicilik olduğunu da ortaya koydu.

Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı da belirtildi.

Kanser hastalığından korunmada sigaranın yanı sıra sağlıklı beslenme, alkol, güneş ışınlarından uzak durma ve güvenli su kullanımının da önemine dikkat çekildi.

Fazla kilo 'zararlı'

Raporda beslenmenin de önemi vurgulandı. Fazla kilolu kişilerde kanser riskinin iki kat daha fazla gözlendiği de kaydedildi.

Hayvansal yağ tüketiminin azaltılması, az yağlı, bol lifli beslenme alışkanlığının benimsenmesi, kepek, yulaf gibi lif açısından zengin besinlerin tercih edilmesi, bol miktarda sebze-meyve tüketilmesi, kırmızı et yerine tavuk, balık veya kuru baklagillerin yenilmesi de raporda önerildi.

Kanserle mücadelede güvenli su kullanımı, hava kirliliği ve radyasyondan korunmanın önemine işaret edilen raporda, cilt kanserininen önemli etkeninin ultraviole ışınları olduğu belirtildi.
Pişirme, içme ve bebek maması hazırlamak için sıcak su musluğunun kullanılmaması, soğuk su musluğunun ise altı saatten fazla kullanılmaması halinde birkaç dakika akıtıldıktan sonra kullanılması önerildi.

Kanser hastalığının rahim veya makattan gelen anormal kanama veya akıntı, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ben ve siğillerde oluşan büyüme, kanama, renk değişikliği ve yaralar gibi belirtileri olduğu da açıklandı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 730
favori
like
share
nightwolf Tarih: 31.01.2006 21:00
paylaştığın için teşekkürler
serhatbey_066 Tarih: 31.01.2006 20:40
değerli bilgilerin için teşekkür ederim
refik Tarih: 29.01.2006 19:11
paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık değerli bilgileriniz için
DİDEM Tarih: 29.01.2006 11:20
paylaşım için teşekkürler
doktoruydu Tarih: 28.01.2006 21:17
teşekkürler

MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 06:07
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 06:20
teşekkür ederim kardeş.Ama maalesef ben hala aktif içicilerdenim :16:
liamsi Tarih: 10.12.2005 00:07
Pasif içicilerin sigaranın zararlarından diğerlerinden daha fazla etkilendiğini okumuştum.
Paylaşım için sağol.
casper Tarih: 08.12.2005 17:38
içen içmeyenide zehirliyor maalesef.Teşekkürler