Kısırlık Tedavisinde Alternatif Yöntemler nelerdir - Kısırlık Tedavisinde Alternatif Yöntemler hakkinda bilgiler

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde, tüp bebek merkezlerinin teşhis ve tedaviye bakış açısı her geçen gün gelişiyor. Klasik tedavi anlayışı, yerini, daha az ilaç kullanılarak daha ekonomik çözümlerle yüksek başarı oranı sunan, bütünleşik tedavi yaklaşımlarına bırakıyor.
Maya Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Direktörü Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, infertilite tedavisinde klasik tedavi yöntemlerine alternatif olabilecek, yeni tedavi yöntemi MikroIVF hakkında bilgiler verdi.

Daha Az İlaç, Daha Az Maliyet, Daha Çok Şans

Türkiye’de infertil çiftlerin neredeyse tamamına tüp bebek tedavisi yapılmadan önce ortalama 2 kez aşılama tedavisi uygulandığını söyleyen Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, hafif ve orta şiddetli erkek infertilitesi ve açıklanamayan infertilite problemlerinde yoğun olarak kullanılan aşılama tedavisinin, çoğu zaman yüzde 10 – 15 oranlarında başarı sağladığını kaydetti. Birkaç aşılama denemesi ardından çiftleruin sonuç alamayınca Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon işlemine yönlendirildiğini belirten Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, "Maya Tüp Bebek Merkezi olarak, bu çiftlere yeni bir tedavi yöntemi sunuyoruz. Aşılama yerine uygulanabilecek yeni MikroIVF yöntemi ile gebelik başarı oranı iki katına çıkarılabiliyor. Üstelik infertil çiftler MikroIVF yöntemi ile Mikroenjeksiyon işlemine göre daha az ilaç kullanarak ve daha az maliyet ödeyerek tedavi olabiliyor" diye konuştu.

MikroIVF Yöntemi Nasıl Uygulanıyor?

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün'ün verdiği bilgilere göre, bu yöntem şu şekilde gerçekleştiriliyor: Yaklaşık 2 hafta süre ile tüp bebek tedavisine göre ciddi oranda daha az ilaç kullanılarak, yumurtaların geliştirilmesinin ardından, yumurta toplama işleminden elde edilen birkaç yumurta ile babadan alınan spermlerin yan yana getirilerek doğal olarak döllenmenin sağlanması bekleniyor. Döllenen yumurtalar 2. veya 3. gün transfer ediliyor.
Öte yandan, infertil çiftlerin tüp bebek merkezlerine başvuru oranı Türkiye’de yüzde 15’lerde. Bu oran yüzde 45 olan Dünya ortalamasının oldukça gerisinde yer alıyor. Türkiye’de kısırlık genellikle muayene için gidilen ilk doktor tarafından tedavi edilmeye çalışılıyor. En az 1 yıl içerisinde korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere, vakit kaybetmeden mutlaka bir tüp bebek merkezine başvurmalarını öneriliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1043
favori
like
share