En Uzun Yaşayan Hayvanlar - En uzun ömürlü hayvanlar - Uzun Ömürlü Hayvan - Guinness Rekorlar Kitabında Uzun Yaşayan HayvanlarDoğada en uzun yaşayan canlı hangisi merak ediyor musunuz? İşte sorunuzun cevabı. İnsan ömrünü 5'e ve hatta 10'a katlayan canlılar var. İşte doğanın en uzun yaşayan canlıları.

Deniz tarağı

Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın en uzun yaşayan canlısı olarak giren, yüksek besin değeriyle önemli gıdalar arasında yer alan deniz tarağı yassısolungaçlılardan, kabukları yuvarlak, yelpaze biçiminde bir yumuşakçadır. Ortalama 150 yıl yaşar.


Tuatara

Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan sürüngendir.

Tuatara'yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü bir göz bulunmasıdır. Tuatara üzerinde araştırma yapan bilim adamları bu üçüncü gözün görme işlevinin olmadığını bulmuşlardır. Tuataralar'ın bu gözleri, güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. 100 ile 200 yıl arasında ömür süreleri var.

Kırmızı deniz kestanesi

Pasifik Okyanusu'nun yerlilerinden olan bu kestaneler Kuzey Amerika sahilleri boyunca bulunur. Ortalama 200 yıl ömürleri vardır. Yani insan hayatını üçe bile katlayabilir.Colpophyllia Natans mercanı

Suda yaşayan bu canlı bir tür mercan. 400 yıl yaşıyor. Doğada en uzun yaşayan canlılar arasında oldukça iyi bir üne sahip. Koloni şeklinde yaşayan mercan grubunun merkezindeki canlıdır.


Antartika süngeri

Görüntüsü daha çok bir bitkiyi andırsa da tüm hayatını genellikle hareketsiz bir şekilde geçirirler. Okyanusun dibinde kendine güvenli bir bölge seçen bu süngerlerin büyüme hızıda oldukça yavaştır. 1500 yıla kadar yaşadıkları biliniyor.


Turritopsis nutricula

Turritopsis nutricula isimli canlı dünyada ölümsüz olan tek tür.Çapı sadece 4-5 milimetre boyunda olan bu canlı, ömrünün sonuna geldiğinde ya da yaşamını sürdürebilecek koşulları bulamadığında, denizanasına dönüşmeden önceki evreleri olan 'polyp'e geri dönüyor ve bir süre sonra da tekrar denizanası oluyor yani dışarıdan bir etki olmadıgı taktirde ölmüyor.


alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2716
favori
like
share
ASİ-ADANALI Tarih: 16.02.2010 13:08
vav ilginç tsk