Süper bilgisayarlar artık birçok film şirketi tarafından da kullanılıyor
İLGİLİ HABERLER
• Süper bilgisayar gücünü ikiye katladı

• Saniyede 1 trilyon işlem yapan bilgisayar

• ODTÜ'den Türkiye'ye ilk süper bilgisayar

• Kişisel bilgisayar satışlarında hızlanma

• Dünyanın en süper bilgisayarı IBM'den


IBM'in süper bilgisayarı Blue Gene/L, dünyanın en hızlı bilgisayarlarının listelendiği Top500'de pozisyonunu koruyor.

Altı ayda bir güncellenen Top500 listesinin ilk sırası, haziran ayında, saniyede 280.6 trilyon işlemle yeni bir rekor kıran IBM'in süper bilgisayarı Blue Gene/L'nin oldu.

Blue Gene/L'nin uzun bir süre daha listenin başında olması bekleniyor, çünkü süper bilgisayar olası maksimum performansına hala ulaşamadı.

İlk iki sıra değişmedi

Top500'ün yeni listesinde ilk iki sıradaki bilgisayarlar yerlerini korudu. Haziran ayı başında hazırlanan listede de IBM Blue Gene'in iki modeli ilk iki sırayı paylaşıyordu.

Birinci sıradaki Blue Gene/L, California'daki Lawrence Ulusal Laboratuvarı, ikinci sıradaki Blue Gene ise New York'taki Thomas J. Watson Araştırma Laboratuvarı tarafından yapıldı.

Henüz en yüksek hızı değil

Blue Gene/L, haziran ayında son listenin açıklanmasından bu yana hızını iki katına çıkardı ve şu anda 130 binden fazla işlemcinin toplam hızına eşit.

Blue Gene/L, saniyede 280.6 trilyon işlemlik bir rekor kırmış olsa da (280.6 teraflop), teoride 367 teraflopa kadar çıkabileceği düşünülüyor.

Rekoru tekeline alacak

Şimdiye kadar başka hiçbir süper bilgisayar 100 teraflopa çıkamadı. Bu da demek oluyor ki, Blue Gene/L, Top500 listesinin birinci sırasında daha çok uzun bir süre kalabilir.

NEC'in 35.86 teraflop hıza sahip Earth Simulator adını verdiği süper bilgisayarı, üst üste beş liste boyunca birinciliği kimseye kaptırmamıştı. Earth Simulator şu anda listenini yedinci sırasında.

Gelişim hızı baş döndürüyor

Blue Gene/L'nin toplam gücündeki yükseliş, süper bilgisayarların gelişim hızını da açıkça sergiliyor. Haziran ayı Top500 listesinin ilk 10'unda yer alan süper bilgisayarlardan dördü yeni listede yer almıyor.

Listenin ilk 10 süper bilgisayarından en yavaş olanı şu anda 20.53 teraflop hız asahip. Geçtiğimiz listede ise bu rakam 10 teraflopun altındaydı.

Herhangi bir bilgisayarın Top500 listesine girebilmesi için en az saniyede 1.64 trilyon işlem yapabilmesi gerekiyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 459
favori
like
share