Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Uğur Aktaş, bazı antibiyotik, antitümör, idrar söktürücü ve aspirin türündeki ilaçların aşırı tüketilmesi veya doğru kullanılmaması halinde işitme kayıplarının oluşabileceğini açıkladı.

Bilinçsiz ilaç kullanımının işitme kayıplarına yol açabileceğini dikkat çeken Aktaş, Bazı ilaçlar geçici veya kalıcı olarak iç kulak sistemine etkide bulunarak hem denge sistemini hem de işitme organına zararlı etkide bulunabilirler dedi. Uzman Dr. Aktaş Aminoglikozid türü antibiyotikler tüberküloz gibi bazı hastalıklarda ve pek çok enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Ciplatin ve carboplatin gibi antitümör ilaçları da sıklıkla işitme kaybına yol açan ilaçlardandır. Uzman Dr. Aktaş, İlaç kullanılırken hafif bir işitme kaybı veya çınlama oluyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. şeklinde konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 525
favori
like
share
DİDEM Tarih: 03.02.2006 01:09
bilgiler için teşekkürler.
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 23:25
eline sağlık

teşekkürler

herkeze sağlıklı günler dileklerimle


MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:54
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 24.12.2005 12:59
ellerine sağlık uğur kardeş
corleoni Tarih: 17.11.2005 17:28
paylaşım için sağol
casper Tarih: 17.11.2005 15:39
ben ,doktor reçete de yazmadıkça kolay kolay ilaç içmem.sizede tavsiye ederim.leblebi gibi ilaç içilmez.faydası kadar yan etkileri de çok oluyor.

inşallah kimse hasta olmaz ve ilacada gerek kalmaz...
eBRuLy Tarih: 15.11.2005 22:25
tesekkürler ugur
milkboy Tarih: 15.11.2005 16:50
ilaçkoliğiz desek yeridir

bilgiler için teşekkürler ugur37