Bermuda Seytan Ucgeni
Atlas Okyanusu'ndaki bu bolgede, ozellikle son 60 yilda bircok gemi ve ucak kaybolmus ve bunlardan geriye tek bir iz bile kalmamisti. Kimsenin aciklama getiremedigi bu esrarengiz fenomen,icinde bilimadamlarinin da bulundugu pek cok insan tarafindan "dogaustu bir takim guclerin yaptirimi" olarak algilandi ve oyle lanse edildi.

Ancak, uzun yillardir devam eden arastirmalar birkac yil once bir sonuc verdi ve bu gizemli olaylarin aslinda basit bir "dogalgaz cilvesi" oldugu aciklandi.Yer altindan fiskiran dogal gazlar, sadece yuksek kara parcalarindan degil,deniz ve okyanus tabanlarindan da cikarlar. Cunku deniz tabanlari da ustu suyla kaplanmis alcak kara parcalaridir.

Ancak, okyanuslar cok derin altindaki bolgelerden cikmak isteyen dogal gazlar, oradaki cok düşük ısının da etkisiyle katı hale donusurler ve "hidrat" denilen beyaz ve tebesirimsi bir madde haline gelirler. Cok derinlere dalabilen robot kameralarinin bu bolgedeki karbeyaz okyanus tabanini ve bazi gemi enkazlarini resimlemesinden sonra konuya su bilimsel aciklama getirilmistir;

Bu bolge, Gulf Stream denilen sicak su akintisinin da gectigi yerdir.Tabanin bazen isinmasi yuzunden, bu "tebesir gazlar" erir ve sudan hafif olduklari icin yuzeye dogru yukselirler.

O anda, tabandan yuzeye kadar bir bosluk (vakum-girdap) olusur ve okyanus adeta delinir. O sirada oradan gecen yuzer ne varsa, derin bir kuyuya duser gibi hizla okyanusun dibini boylar. Cunku, gazin kaldirma kuvveti gemileri tasiyacak guce sahip degildir. Gaz yukselmesi sona erince bosluk tekrar suyla dolar ve geriye hicbir iz kalmadan kocaman gemiler kilometrelerce derine gomulmus olurlar.

Ucaklarin duserek kaybolmasi ise gene ayni sebeptendir. Yuzeye cikan dogal gazlar , havadan da hafif olduklari icin yukselmeye devam ederler. Bu kez vakum , bolgenin uzerindeki atmosferde olusur. Oradan tesadufen gecen bir ucak hemen irtifa kaybeder ve motorlari durur. Cunku, motorlardaki benzinin yanmasi icin oksijene ihtiyac vardir ve o boslukta hava olmadigi icin oksijen de olmaz. Boylece ucak da, hizla okyanus tabanini boylar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 480
favori
like
share
ıssızada Tarih: 21.06.2013 21:39
gerçekten kaliteli bir bilgi aktarımı olmuş. teşekkürler...
Syßer Tarih: 21.04.2006 13:17
ilnginc :20:
ybtx Tarih: 20.11.2005 01:09
doga ustu bir gucun yapritimi olarak kalsaydi daha egzotik olmazmiydi :20:
Halaskar Tarih: 15.11.2005 23:06
Bu bolge, Gulf Stream denilen sicak su akintisinin da gectigi yerdir.Tabanin bazen isinmasi yuzunden, bu "tebesir gazlar" erir ve sudan hafif olduklari icin yuzeye dogru yukselirler.

gulf stream sıcak su akıntısının olduğu kuzey yarım küredeki bölgelerde böyle bir durum söz konusu mu acaba :20: Demekki yıllardır şeytan üçgeni bilmecesinin ne olduğunu öğrenememişiz. Sıcak su akıntısı hiç aklıma gelmezdi.

Teşekkürler bilgiler için
hardstorm Tarih: 15.11.2005 22:36
bildiğim kadarıyla suana kadar kabul edilmiş bir tezde yoktu hep varsayımlar ve acıklanamayan varsayımlar üstünde duruluyordu
masarac Tarih: 15.11.2005 22:34
Hakikaten enteresan.İlk defa duyuyorum bu konuyla ilgili bilimsel bir açıklamayı.
Teşekkür ederim
el*nino Tarih: 15.11.2005 22:29
aslına bakarsan onaylanmış bir tez değil ama kabul edilen bir tez.
hardstorm Tarih: 15.11.2005 21:53
cok ilginç ya nedenin bu oldugunu uzun süre kimse düşünemedi sanırım çünkü yazının basında dikkat edildiği gibi "dogaustu bir takim guclerin yaptirimi" diye düşünülmüştü

bilgilendirdiğin için teşekkürler