Olmaz olmaz demeyin. Oluyor! Bazı kadınların ve bazı erkeklerin sperme alerjileri oluyor. Hatta sperm alerjisi kısırlığa bile yol açabiliyor.


Spermin oluşturduğu immünolojik (bağışıklık sistemine özgü) problemlerin küçük bir bölümü sperm alerjisi olarak anılır. İçerdiği protein yapısındaki maddeler (antijenler) nedeniyle
gerek sperm hücresi, gerekse içinde bulunduğu meni kadında alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Bu tür immünolojik olaylar sadece kadında değil, erkekte de karşımıza çıkabilir. Erkek, kendi sperm hücresine karşı immünolojik yanıt oluşturabilir. Bu nedenle konuyu daha geniş anlamıyla yani sperm hücresi ve menideki antijenik özelliklerin bir çiftte oluşturduğu etkiler açısından ele almak gerekir.

Bağışıklık sistemiyle ilgili (immünolojik) olaylar sonucunda; kadında vajinal tahriş, çok seyrek de olsa alerjik reaksiyonlar ya da çiftte kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. İmmünolojik problemler düşük oranda da olsa kısırlığa yol açabilir.

Erkekte özellikle cerrahi girişimler, enfeksiyonlar, travma gibi kan ile testis dokusu arasındaki engelin yıkıldığı durumlarda immünolojik problemler ortaya çıkabilir. Tedavi özellikle erkeğin sperm analizinde yüksek düzeyde antikor aplandığında uygulanır. Tedavilerden birisi uzun süreli kortizon tedavisidir.

Diğer yöntemler ise suni döllenme ve tüp bebek gibi yardımla üreme teknikleridir. Tüp bebek yöntemi ancak, sperm tetkikinde çok yüksek oranda antikor varlığında ya da tekrarlayan suni döllenme tedavilerine yanıt alınamadığı durumlarda uygulanır. Uzun süreli kortizon tedavisinin yan etkilerinin yüksek olması nedeniyle yardımla üreme teknikleri immünolojik problemlerin çözümünde ön plana çıkmıştır.

Prezervatif kullanımı kadında oluşabilecek alerjik reaksiyonları önleyebilir, ancak kısırlığa yol açabilen immünolojik problemleri çözmekte yetersiz kalır. Dolayısıyla immünolojik
kısırlık tedavisinde terk edilmiş bir yöntemdir.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 650
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 21.11.2005 09:49
güzel bilgilerin için sağol
milkboy Tarih: 21.11.2005 09:02
bilgiler için teşekkürler
eBRuLy Tarih: 21.11.2005 07:15
Tesekkürler bilgilerin icin
FadiK Tarih: 20.11.2005 16:23
sagolasin bilgilerin icin cadikizcim