İdrarın yüzde 95'i sudur!

Deniz kazası sonucu denizde sürüklenen denizcilerin,çölde yolculuk yaparken kızgın kumlarda yollarını kaybedenlerin,çok kurak yerlerde veya düşman tarafından kuşatılmış bölgelerde sıkışıp kalanların, yaşam mücadelelerinde idrarlarını içmek zorunda kaldıkları biliniyor.Ya şimdi....

İdrar böbreklerde üretilir ve idrar torbasında depolanır.Buraya kadara son derece temizdir.Ancak idrar yolundan geçip dışarı çıkarken buralarda yerleşmiş her türlü bakteriyi de beraberinde alır.İdrarın yüzde 95'i sudur, geriye kalan yüzde 5 lik nitrojenli atıklar olan posada bulunanlar ise insanı hasta etmek için yeterli miktarda değillerdir.Örneğin: Hepatit- A nın bulaşabilmesi için en azından bir litre mikroplu idrarın içilmesi gerekir.

İnsanlar vücutlerının attığı herşeyi pislik sanırlar.Halbu ki vücut atığı demek zehirli, zararlı ve pislik demek değildir.Sadece vücut o an için o maddeleri içinde muhafaza etmek istemiyordur,onlara ihtiyaç duymuyordur.

İdrardaki ana atık üredir.Üreyi vücudu zehirleyen birşey olarak bilen insanlar, onun ilaçlarda kullanıldığını öğrenince şaşırırlar.Üre kandaki diğer elementler gibi ancak böbrekler hasatalanıp görevlerini yapamadıklarında veya kan içindeki dengeyi sağlayamadıklarında zararlı olabilir.Bu kandaki diğer tüm besinler, hormonlar, enzimler vb. için de geçerlidir.

Zamanımız insanları idrarı bir an evvel vücuttan atılması gerekli iğrenç birşey gibi düşünürler ama tarih içinde insanların ona bakış açıları bayağı farklı olmuştur. Romalılar zamanında deri tabaklanması işinde kullanılan idrar o kadar önem kazanmıştır ki üzerine VERGİ bile konulmuştur. Tıbbın babası Hipokrat, önleyici tedavide idrar terapisini tavsiye etmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda idrar içmek, gut hastalığı, bağırsakların çalışması, derideki kaşıntılar ve sarılık için en etkili tedavi usulü olarak biliniyordu. Aynı yıllarda dişçiler idrarı ağız gargarasında antiseptik olarak öneriyorlardı.

Günümüzde de birçok kültürde idrar içmek kabul edilebilir bir olaydır. Sibirya yerlileri idrarlarını hem içmede hem de banyo yapmada, Alaska yerlileri antiseptik olarak yaraları sarmada, Hindistan ve Doğu Afrika yerlileri kendilerinin değil ama ineklerinin idrarlarını yıkanmada kullanılırlar. Aslına bakılırsa ineklerin idrarları o bölgelerde bulunan birçok su kaynağından daha siterildir. Unutmayalım ki, idrarımızın yüzde 95'i sudur

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 436
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 06:22
Dinen haramdır kardeş.Sen sen ol içme yaww.
liamsi Tarih: 10.12.2005 00:05
Pislikte şifa yoktur.Alah bütün bunları haram kılmıştır. :9:
casper Tarih: 08.12.2005 17:34
çok ilginç bir yazı. :20:

Bu konu ile ilgili ,uzun süre önce bir kitap okumuştum.Yanlış hatırlamıyorsam adıda çişteki mucizeydi.Ve çok enterasan mucizevi olaylar anlatılmıştı.O geldi aklıma.

Teşekkürler
MyNiceWorld Tarih: 08.12.2005 16:41
Allah düşürmesin
SU-PERISI Tarih: 08.12.2005 16:39
bende biryerde okumuştum,çok şaşırmıştım.ellerine saglık
ens_selman Tarih: 17.11.2005 16:28
bende bilmiyorum bilgilerimde buldum ilginç geldi sizinle paylaştım :85:
corleoni Tarih: 17.11.2005 16:27
nasıl iş bu ya