Sunnetin yararlari ve zararlari
SÜNNET DÜŞMANIYLA KRALI KARŞI KARŞIYA
“Sünnet erken boşalma sebebidir” Nil Gün
“Ne münasebet geciktirir” Kemal Özkan
Nil Hanım neye dayanarak bu kitabı yazdınız ve sünnete neden karşısınız?
Nil Gün: Ben araştırmacı yazarım. Sünnet konusunu ele almamın doğrudan kişisel bir sebebi yok. Sünnet epeydir kafamı kurcalayan bir konuydu. “Neden bütün sağlıklı doğan bir çocuk kesilir?” diye soruyordum… Doğa hata yapmaz, Tanrı hata yapmaz ve en iyisini yaratır… O zaman sapasağlam doğmuş bir çocuğun neden sünnet edildiğini anlayamadım ve sorgulamaya başladım.
Bu sorgulamadan da sünnetin yanlış ve yalanlara dayalı olduğu sonucuna mı ulaştınız?
Nil Gün: Evet. Sünnetin sağlığa büyük zararları var… Kesilen sadece işe yaramaz bir deri parçası değil. O kesilen parça, içinde sinir uçlarının, kan damarlarının, salgı bezlerinin bulunduğu bir mekanizma. O işe yaramaz diye kesilen deri parçasının koruyucu görevi ve cinsel işlevi var. Sünnet olduktan sonra bir çok alanda erkek zarar görüyor. 6 bin yıllık bir gelenek bu.
Kemal Özkan: Müslümanlarda 1500 yıldır var olan bir gelenek. Nil Hanım oğullarını Amerika’da doğurmuş ve orada sünnet ettirmiş… Bence orada talihsiz bir olay gelmiş başına ve onun için yazmış bu kitabı.
Nil Gün: Yoo nereden çıktı bu?
Özkan: Kitabınızda yazıyor.
Gün: Hayır efendim tamamen yanlış anlamışsınız. Oğullarım Amerika’nın en iyi hastanelerinden birinde doğdu ve orada sünnet oldular. Hiçbir sorunda yaşamadılar. Biraz önce de söylediğim gibi ben bir anne veya mağdur olarak değil, bir araştırmacı olarak yazdım bu kitabı.
Özkan: Benim sizden ricam bir gün misafirim olun, sünnet nasıl yapılır görün. Şu yazdığınız kitaba verdiğiniz emeğe. Harcadığınız vakide acıyacaksınız.
Kemal Bey, Nil Hanım neden sünnete karşı çıktığını anlattı, siz de neden sünnet olunmalı anlatabilir misiniz?
Özkan: Sünnet sağlık açısından önemli, hijyen açısından önemli, cinsellik açısından önemli. Söylenenlere göre sünnetli erkek makbuldür.
Gün: Bu kitapta yazılan her şey bilimsel, sağlıksal, tarihsel, dinel olarak araştırılıp yazıldı. Hiçbiri benim duyduğum, gördüğüm ya da kendime ait olan fikirlerim değildir. Bunu tekrar tekrar söylüyorum ki bu bir araştırma kitabıdır. 1870 yıllarında mastürbasyon fobisiyle başladığı günden beri ileri sürülen hastalık nedenlerinin hepsine karşı çıkan yine tıp uzmanlarının araştırmalarının sonuçları yer almaktadır bu kitapta.
Mastürbasyon fobisi nedir?
Gün: 1800’lü yıllar da Viktorya ahlakı Amerika’yı ele geçirmiş durumdaydı. Mastürbasyon dünyadaki bütün kötü hastalıkların, başta asiliğin kaynağı olarak gösteriliyordu. İlk sünnet Amerika’da mastürbasyonu tedavi etmek amacıyla başlamıştır. Çünkü mastürbasyon kanserin bile sorumlusu olarak gösterilmiştir o dönemlerde. Cinsel devrimin başlamasıyla mastürbasyonun zararlı olmadığının anlaşılmasından itibaren bu kez doktorlar “AIDS’e iyi gelir” falan gibi tezler ortaya koymuştur. Yeni doğan bebeklerin %96’sı “glans”lı doğuyor. Glans penis başının birbirine yapışık olması demek. Bazen bu gerekçeyle de sünnet yapılıyor fakat glans zaten yaş ilerleyip gelişim süreci devam ederken yavaş yavaş birbirinden ayrılıyor.
Özkan: Pardon müsaade eder misiniz? Orada bir yanlışlık var. O sizin dediğiniz iltisak yapışık. Fimosisle iltisakı birbirine karıştırmayın.
Gün: Yok efendim karıştırdığım falan. O dönemlerde doktorlar penisin anatomik yapısını bilmedikleri için bu yapışıklığı fimosis sanıyorlar. Dolayısıyla da fimosis tedavisi olarak, idrar yolu iltihapları için de, cinsel hastalıklar için de sünnet yapılır hale geliniyor. Dünyanın her yerinde bu sünnet konusu büyük bir yara… Bir tek Amerika’da sünnet dini nedenler dışında yapılıyor, daha doğrusu İngilizce konuşulan ülkelerde. Amerika’da sünnet derisinin ayda yüzlere milyon dolar geliri var.
Sünnet için çok büyük bir gelir değil mi?
Gün: Sünnet başına 100 dolardan başlayan fiyatlar. Ayrıca sünnet derisini ilaç sanayine satıyorlar ve yanıklarda kullanmak üzere yara bantları yapılıyor o derilerden. Korkunç büyük ciroları var. Tek başına bir bebeğin sünnet derisinden ortalama 750 bin dolarlık taze hücre üretiliyor. Kozmetik sanayinde de kullanılıyor.
Kemal Bey bizde de var mı sünnet derisinin kullanım alanları?
Özkan: Valla öyle bir şey olsa benim şu anda Amerika’yı satın almam gerekirdi. Bizde zaten sünnet derisi aileye verilir. Bir ara İsveç’le böyle bir çalışmaya girmeyi düşündük yani talep onlardan geldi. Sonra olmadı.
Nil Hanım siz sünnet tamamen cehaletten ortaya çıkmış bir şeydir mi demek istiyorsunuz?
Gün: Evet. Ve tamamen yalanlar üzerine kurulmuş bir olgudur.
Kemal Bey siz ne diyeceksiniz?
Özkan: Tamamen karşı çıkıyorum. 15 yaşında bir çocuk düşünün… Fimosis ve sünnet olmadığından da fark edilemiyor bu durum. O zaman çocuğun penisi en az beş misli büyüyor ve bir kaç gün sonra çocuk ölüyor.
Bu söylediğiniz durum bir hastalığı olması halinde sünnet edilmesi oluyor. Peki ya sağlıklıysa ve hiçbir sorun yoksa?
Özkan: Efendim o bir inanç meselesidir.
Gün: Zaten fimosis tedavi yolu sünnet değildir. Birçok yeni teknikle tedavi ediliyor.
Özkan: Efendim fimosis dediğimiz şey çocuğun penisinin ucunun tamamen kapalı olması durumudur ki hemen müdahale edilmesi gerekir. Bunun da en iyi yolu sünnettir.
Gün: Kitapta bunların hepsinin yanıtı var. Ben özel olarak her soru işaretinin cevabını araştırıp bulmaya özen gösterdim. Yalnızca geleneksel olduğu için yaptırılan bir şey sünnet. Bugüne kadar öne sürülmüş faydaları, cinsel zararları, ileri yaşta sünnet olmuş erkeklerin deneyimleri ve sünnetli, sünnetsiz erkeklerle yatmış olan kadınların kıyaslamaları gi.i, bu konunun her türlü iddiasını çürütecek bilgi var kitapta. Tamamen yurtdışı ve Amerika kaynaklı ve çok ciddi araştırmalarım var kitapta.
Özkan: Türkiye dururken neden yurtdışını kullandınız anlayamadım?
Gün: Türkiye’de sünnetle ilgili yapılmış tek bir araştırma bulamadım. Sadece İngilizce’den birebir çeviriler var.
Çocuk daha büyümeden kendi karar verebilecek düzeye gelmeden ailesinin isteği üzerine sünnet olması doğru mudur?
Özkan: Ben diyorum ki eğer çocuğun bir rahatsızlığı yoksa beş yaşından önce sünnet yapılmamalı. Deri ancak kalınlaşıyor zaten.
Beş yaş da kendi karar verebileceği yaş değil ki…
Özkan: Beş yaşın üstündeki çocuklar zaten kendi sünnet olmak istiyor, çünkü okulda arkadaşları çoktan olmuş oluyorlar
Nil Hanım sünnetin zararlarını savundu, peki siz faydaları olarak neleri gösterebilirsiniz?
Özkan: Ben kendi adıma sünnetin yararlı olduğuna inanıyorum v en iyi şekilde yapıyorum. Eğitimsiz toplumlarda da hijyen sağladığı ortada.
Gün: Bir hijyen nedeni öne sürülerek sağlıklı bir insanı ameliyat edemezsiniz, bu etik değerlere ve insan haklarına aykırıdır. Eğitimsiz ve hijyen bilmeyen toplumu eğitebilirsiniz. Sağlıklı bir çocuğa sırf anne baba istiyor diye ameliyat yapılmasının tek örneği sünnettir. Tıp ahlakında ancak çocukta bir terslik, bir sakatlık veya acil müdahale gerektiren sorun varsa o zaman anne baba ameliyat kararı verebilir.
Özkan: Sırf anne baba demek yanlış olur. Bu bir gelenektir.
Gün: Gelenekler değişmek içindir.
Özkan: Sizin kitap bu geleneği yıkamaz.
Gün: Sünnet yıkılması gereken bir tabudur. Tabii ki Türkiye’de bir günde bu değişmeyecek ama birinin başlatması gerekliydi. Bu tabunun sorgulanması ve bu vahşi geleneğin ortadan kalkması gerekmektedir. Ben bugün tohumunu atarım belki 100 sene sonra ortadan kalkar.
Özkan: Hiçbir şekilde ortadan kalkmaz. 6 bin sene ortadan kalmayan şey 100 sene sonra da kalkmaz.
Hijyenden başka ne faydaları var sünnet olmanın?
Özkan: Cinsel hayatı ve süreyi uzatma, erken boşalmayı engelleme var. Sünnet olduğu için deri aşırı hassasiyetini kaybediyor ve daha uzun süre seks yapabiliyor kişi.
Gün: Nasırlaşıyor yani.
Özkan: Nasırlaşma olmuyor efendim, sünnette alınan bölüm penisin en hassas noktasıdır, o alındığı zaman sürtünmenin ilk anında boşalma olacaktır.
Gün: Sünnetin faydaları olarak savunulan hiçbir şeyin kanıtı yoktur. Cehaletten dolayı sünnet yapmak başka bir şey ama yalanları bile bile sünneti savunmak başka bir şey.
Kemal Bey siz biraz önce “ülkemizde sünnet eğitimi yok” dediniz peki ama birçok sünnetçi var ve sünnet yapıyor…
Özkan: İşte ben de ondan bahsediyorum. En büyük sorun bu zaten. Eğitimini almadıkları için yanlış kesimler yapılıyor, can yakıcı oluyor ve birçok tehlike daha içeriyor onların yaptıkları sünnetler.
Gün: Yalnızca Türkiye’de değil dünya da da bu böyle. Bir sürü sakatlanma, kan kaybı, ölüm vakaları var.
Kemal Bey bizim ülkede de var mı sünnetten ölen?
Özkan: Allah korusun.
Gün: Vardır da hepsi kan kaybı diye geçiyordur kayıtlara.
Az önce siz sünnetin faydalarını saymaya başlamıştınız Kemal Bey yarım kaldı…
Özkan: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar…
Gün: Mesela AIDS. Birçok yerde sünnetin AIDS’e karşı faydalı olduğu söylenir ama asla böyle bir şey yok.
Özkan: Tek cinsel hastalık AIDS değildir. Tabii ki AIDS’i falan önlemez sünnet. Hijyene dikkat edilmemiş bir penis kadına da birçok hastalık bulaştırabilir.
Nil Hanım Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Sünnet olgusuna karşı çıkmak çok sivri bir hareket. Diyaneti de karşınıza alıyorsunuz bu kitabı yazarak…
Gün: Kimseyi karşıma almak gibi bir kaygım yok. Bu kitap birçok anneyi uyandırabilir, yeni bir bakış açısı sağlayabilir.
KENDİ SÜNNETİNDE O KADAR ACI ÇEKTİ Kİ….
Söyleşinin sonunda Nil Gün’le şakalaşıp barışan Kemal Özkan kendi sünnetini anlattı: “Adamın biri geldi, zorla kucağına oturttu beni. Kısa boylu tek ayağı topal tek kolu da çolaktı. Ben 11-12 yaşlarındaydım, üzerime bezi gerdiler, sünnetçi adam tırnaklarını koluma öyle bir geçirdi ki canımın acısını anlatamam. Karşımda da amcam duruyor ve sert bir ifadeyle yüzüme bakıyor. Bağıramıyorum, ağlayamıyorum bile. Tam kesim sırasında ağzıma biri kocaman bir lokum soktu. Boğuluyordum neredeyse. Böyle bir deneyimden sonra ben hiç sünnetçi olmayı bile aklımdan geçirmiyordum ama kader işte. Tabii böyle bir olayı yaşamış biri olarak sünnet ettiğim çocuklara çok daha farklı ve yumuşak yaklaşıyorum.”


alintidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5496
favori
like
share