Ünlü Rus yazarı L. N. Tolstoy,1908 yılında, Abdullah EI-SÜHREVERDİ'nin Hindistan'da basılmış 'Hz. Muhammed'in Hadisleri' kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir risale (kitapçık) tertip etmiş, bunu Rusya'nın 'Posrednik' adlı yayınevinde bastırmıştır.
Rus halkı ve özellikle Rus aydınları, L. N. Tolstoy'u ilahi bir kuvvete sahip gibi seviyorlardı ve onun İslamiyet´i kabul etmesinin duyulmasının Rus toplumu içinde İslam'a güçlü bir akım başlatabileceğini biliyorlardı. Bu yüzden de Tolstoy'un Hz.Muhammed'in hadislerinden derlediği kitapçığını KGB gibi Rus istihbarat birimleri gizli tutmaya, unutturmaya ve basılmasını engellemeye çalışıyorlardı. Tolstoy, bu risale (kitapçık) ile Rus okurlarını, Hz. Muhammed'in hadisleriyle tanıştırmıştır. Hadislerden seçtiği konularda 'fakirlik' ve 'eşitlik' gibi kavramları esas almış, Rus halkına ve onları aldatanlara bir ders verir nitelikte olmasına özen göstermiştir.

Tolstoy, seçip kitapçık haline getirdiği bu hadislerle, gerçek adalet ve eşitliğin, gerçek kardeşlik ve fedakarlığın yerinin İslam olduğu, hatta insana saygı ve sevginin ve daha ötesinin de yerinin yine İslam olduğunu vurgulamak istemiştir...
Prof. Dr. Telman Hurşidoğlu ALİYEV

Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 2639
favori
like
share
everekli38 Tarih: 23.02.2010 18:52
çok teşekkürler usta....
okahraman Tarih: 20.08.2006 18:52
walla kardes baya ilginc duruyo bi bakayim bakalim elin rusu PEYGAMBERIMIZ (S.A.V.) hakkinda ne demis
58Incesu Tarih: 22.11.2005 22:59
heyt be bizim din ne dim mis rustan bille müslüman yapmis ne mutlu müslüman olana :89:
Kral Memocan Tarih: 22.11.2005 01:51
Ellerine emegine ve de yüregine saglik!!!!