Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye-İsviçre maçı öncesi ve sonrası yaşananların, Futbol Federasyonu'nun başarılı bir yönetim sergilemediğini gösterdiğine işaret ederek, Başbakanlık Teftiş Kurulu'na maçla ilgili inceleme yaptırmayı düşündüğünü söyledi. Şahin, maç öncesi İsviçreli futbolculara gösterilen 'Cehenneme Hoşgeldiniz' pankartlarına da tepki göstererek, "Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, cennet ülkemiz için 'cehenneme Hoşgeldiniz' yakıştırması yapamaz" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık merkez binada bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye-İsviçre maçı öncesi ve sonrası yaşanan olayları değerlendirdi. Devlet, Hükümet ve Bakanlık olarak sporculardan iki şey beklediklerini söyleyen Bakan Şahin, bunlardan birincisinin centilmenlik, olimpik ruh ve ahlaklı bir spor anlayışı ortaya koymaları, diğerinin ise sportif başarı olduğunu belirtti. "Hükümet olarak Türkiye için hiçbir sportif başarıyı veya üstlendiğimiz hiçbir sportif organizasyonu Türkiye'nin prestijinden ve saygınlığından daha önemli göremeyiz" diyen Bakan Şahin, spora her türlü desteği verirken ülke tanıtımına katkısı olması ve sporcuların sportmenlik ruhu içinde gelişmesini sağlamak için verdiklerini ifade etti. Türkiye-İsviçre maçı öncesinde bazı futbolseverlerin İsviçreli futbolculara gösterdikleri 'Cehenneme Hoşgeldiniz' yazılı pankartlara işaret eden Bakan Şahin, "Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı güzel ülkemiz, cennet ülkemiz için 'Cehenneme Hoşgeldiniz' yakıştırması yapamaz. Sorumlu kişi ve kurumlar da buna seyirci kalamaz. Türkiye muhaliflerini 'bakın ben demedim mi?' dedirtemez. Türkiye'yi şiddetle özdeş hale gelmiş, yasadışı örgütlerin gölgesi düşen bir ülke gibi göstermek isteyenlere malzeme veremez. Hiçbir federasyonumuz ihmalleri sebebiyle Türkiye'yi spor dışı güçlerin çok güçlendiği bir ülke gibi gösteremez" diye konuştu.

"BAŞARISIZ OLANLAR GÖREVİ BIRAKMAZSA GEREĞİNİ BEN YAPACAĞIM"

Göreve geldiği günden bugüne 3 yılın geride kaldığını hatırlatan Bakan Şahin, göreve geldiğinde sporun bir özgür alan, sivil alan olduğunu, siyasetin mümkün olduğunca bu alana müdahale etmemesi gerektiğini söylediğini hatırlatarak, aynı düşünceyi koruduğunu bildirdi. Türkiye'de 52 federasyondan 9'unun özerk olduğunu, 43'ünün ise özerkliğe sahip olmadığını kaydeden Bakan Şahin, 11 Aralık 2004'te özerk olmayan federasyonların büyük bölümünde seçimlerin yapıldığını söyledi. Federasyon başkanlarına mazbatalarını verirken, 1 yıl sonra seçilen yeni yönetimlerin hedeflerini yakalayıp yakalayamadığına bakacaklarını ve karnelerini vereceklerini söylediğini hatırlatan Bakan Şahin, 11 Aralık'a az bir zaman kaldığına değindi. Tüm federasyonların 1 yıllık performanslarını ölçtürmeye başladığını kaydeden Bakan Şahin, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Sportif Değerlendirme Kurulu'nun objektif olarak bu değerlendirmeleri yaptığını bildirdi. Hedefleri yakalamak açısından başarılı olan federasyonlar olduğuna dikkat çeken Şahin, buna karşın başarısız olduğu tespit edilen federasyon başkanları ve yönetimleriyle asla devam etmek istemediğini dile getirdi. Bakan Şahin, yasaların öngördüğü usullerle başarısız olanların yerine yenilerini seçtirmek durumunda olduklarını belirtti.

Her federasyonun, görev yaptıkları dönemin muhasebesini yapmasını isteyen Bakan Şahin, "Kendi durumunuzu kendiniz değerlendirerek buna göre hareket edin. Tablo olumlu değilse centilmenlik gösterin, benden daha iyisi gelsin diye görevinizi bırakın. Bunu yapmazlarsa gereğini ben yapacağım" diye konuştu.
Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Şahin, 'Futbol Federasyonu da bu federasyonlara dahil mi?' sorusu üzerine, Futbol Federasyonu ile ilgili denetim ve gözetim yetkisinin farklı olduğuna dikkat çekerek, "Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun olumsuz raporu üzerine ancak Futbol Federasyonu'nu Genel Kurul'a davet etme yetkim var. Son Türkiye-İsviçre maçı öncesi ve sonrası yaşananlara bakıldığında başarılı bir yönetim sergilenmediğini görüyorum. Başbakanlık Teftiş Kurulu'na bir inceleme yaptırmayı düşünüyorum. Eldeki bilgi ve belgeleri Başbakanlık Teftiş Kurulu'na göndereceğim ve onlardan bir rapor alacağım" dedi.

Bakan Şahin, bir soru üzerine tek tek federasyonlarla ilgili bir değerlendirme yapmayacağını ifade ederek, 1 yılın Aralık ayında dolacağını bildirdi. Şahin, Futbol Federasyonu hakkında ağır ifadeler kullandığının belirtilmesi ve Başkan Levent Bıçakcı ile görüşüp görüşmediği sorusu üzerine kullandığı cümlelerin dün için de, bugün için de, yarın için de geçerli olan cümleler olduğunu ifade etti. Türkiye'yi spor yoluyla tanıtanların Türkiye'yi küçük düşürecek davranışlarda bulunamayacaklarını dile getiren Bakan Şahin, konuyu Başbakanlık Teftiş Kurulu'na inceleteceğini belirtti. Bakan Şahin, ondan önce Federasyon Başkanı ile bir görüşme yapmayı gündemine almadığını söyledi. Şahin, 'Futbolcular açısından da bir yaptırım düşünüyor musunuz' sorusuna, "Futbolcularla ilgili değerlendirme yapmak benim görevim değil. İlgili kurullar bu değerlendirmeyi yapar" karşılığını verdi.

"MEN CEZASI BEKLEMİYORUM"

'Türkiye'ye verilmesi olası cezayı indirmek için FIFA ya da İsviçre Futbol Federasyonu yetkilileri ile planladığınız bir görüşme var mı?' sorusu üzerine Bakan Şahin, "Spordan Sorumlu Bakan olarak uluslararası bir federasyonla temasa geçmek için talepte bulunmam mümkün değil, ama bu konuyla ilgili hangi iddialar ortaya konulmuşsa muhatapları savunmalarını vereceklerdir. Beklentimiz uluslararası kurallar hangi sonuçları doğuruyorsa bu olayla ilgili, objektif olarak bu sonuçlara göre karar verilmesidir. Subjektif değerlendirme yapılmamasıdır" dedi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'in erken açıklamalarının ne kadar hatalı olduğunu daha önce açıkladığını belirten Şahin, önüne gelecek dosyayla ilgili karar verecek olanların "ihsas-ı rey" anlamına gelecek ifadeler kullanamayacaklarına işaret etti. Şahin, Türkiye Milli Takımı'nın uluslararası müsabakalara katılmaması sonucu doğuracak bir ceza beklemediğini de dile getirdi. Kişisel hataların bulunduğuna dikkat çeken Bakan Şahin, bu hataların değerlendirilmesi sonucu bazı cezaların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Bakan Şahin, 'Başarısız olan federasyon başkanlarının centilmence çekilmelerini istediniz, Futbol Federasyonu Başkanı'ndan da bu centilmenliği bekliyor musunuz?' sorusu üzerine, "Herkes kendi konumunu kendisi değerlendirir. Ben Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Sportif Değerlendirme Kurulu'nun raporlarına göre hareket ederim" şeklinde cevap verdi.

Bakan Şahin, halterdeki doping skandalı ile ilgili incelemenin ne aşamada olduğu sorusu üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunu beklediğini, başka kurumların müfettişlerinin de soruşturmaya katılması nedeniyle incelemenin uzadığını bildir

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 510
favori
like
share
corleoni Tarih: 12.12.2005 13:10
adamlar ahala soruyor bizemi söylüyorsunuz bakanım diye devlet geleneği doğrultusunda bakan incelik yapıp isim vermiyor amam sende anla be kardesim artık
ozturk Tarih: 23.11.2005 15:17
kurt üstadım bizimkilerde koltuk sevdası varken kimse gitmez..
ZeuS Tarih: 23.11.2005 09:27
bunların derdi koltuk sevdası değil bunların sevdası para..
puslukurt Tarih: 23.11.2005 08:48
Bu koltuk sevdası yüzüne zaten çok şeyler kaybetiyoruz. :79:
GS2004 Tarih: 22.11.2005 20:09
Abi para denilen nalet sevgisi varken adamlar koltugu kolay kolay birakmazlar :67:
puslukurt Tarih: 22.11.2005 09:37
Futbol Federasyonumuz gerçekten çok başarısız yaptığı en güzel iş havuz sisteminde geri kalan bir çok şeyler saçma sapan bu işleri yapanın futbolun içinden gelmesi lazım yani futboldan anlamalı arkasına güç alan her insan bu tür işleri yapmamalı sonradan bir takım sorunlar çıkıyor ülke olarak bizlerde bu tür olaylar karşısında üzüntü duyuyoruz.

M.Ali YILMAZ tekrar Futbol Federasyonu için aday olacakmış ben seçilmesini isterim çünkü neyin ne olduğunu çok iyi biliyor ve türk futboluna çok büyük hizmetleri olabilir sayın YILMAZ'ın.

Başarısız federasyon başkanlarının en kısa zamanda görevlerini bırakmasını bekliyorum artık bu koltuk sevdası bitsin.