Uluslararası Motorsporları Federasyonu FIA, Formula 1'de yarışan araçların hızlarını düşürmek amacıyla bugün yapılan toplantıda önemli değişiklik kararı aldı.

10 takımın yetkililerinin katıldığı toplantıda bir çoğu 2005 sezonunda devreye sokulacak kurallar arasında lastik seçimi, motor hacimleri ve difuser boyutları gibi çok önemli değişiklikler bulunuyor. Yapılan değişikliklerle araçların dengesi üzerinde değişiklik yapıldı, buna göre araçların yol tutuşu yüzde 25 azalacak. Bu değişiklikler, fren mesafelerinin de değişmesine yol açabilir. Lastik seçimlerinde yapılan değişikliklerde, yarış günü eğer tekerlerde sorun olursa pite girildiğinde yakıt doldurulamayacak.

Toplantıdan çıkan en önemli karar ise motorların güçlerinin değişmesiydi. 2006 - 2007 sezonundan itibaren, takımlar 2.4 litre motor yerine 3 litrelik V-10 motoru kullanacak. Yarış haftasında tek tip motor kullanılacak.

Bugün alınan kararlar son 2 aydır araçların yavaşlatılmasına yönelik çalışmaların bir parçası olarak görülüyor.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 475
favori
like
share
Namo Tarih: 19.07.2004 02:08
Yani F1´in tadini kacirmak icin elinden geleni yapiyorlar. Yakinda baska ve daha bir International Motor Spor kurulusu gündeme gelirse Bay Eckelstone hic sasirmasin..... :16: