Bel ağrılarının büyük bölümü hareketsiz yaşamdan kaynaklanıyor. Ağrılardan kurtulmada en etkili yol sürekli hareket etmek.

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, durağan kent hayatında, en temel hareketleri bile yapmayan kişilerin çeşitli sağlık sorunları yaşayabildiğini belirtti.

Kaya, bel ve boyun ağrılarının önemli kısmının sonu ameliyata kadar varan fıtığa dönüşebildiğine dikkat çekti.

Kaya, kişinin günlük yaşamını adet kabusa çeviren ağrılardan kurtulmanın en pratik yolunun ise yaşama hareket katmak olduğunu vurguladı.

Bel ağrılarının büyük bölümünün hareketsiz yaşam nedeniyle iç ve dış kasların zayıflamasından kaynaklandığını belirten Kaya, ''bel ağrılarının büyük bölümü, bir çeşit fıtık olarak da nitelendirilen, belin alt kısımlarında yer alan 'lumbar' bölgenin düzleşmesi sonucu oluşur. Şiddetli ağrılara neden olabilen lumbar düzleşmesinin tedavisi, bu ve benzer kasların güçlendirilmesinden geçer. Belli aralıklarla yapılacak yürüyüşler bu kasları yeniden aktif hale geçirebilir'' dedi.

Yuvarlanın...

Kaya, 'hafif bel ağrısı çekenler ya da bel ağrısıyla karşılaşmak istemeyen kişiler için en iyi egzersizin vücudu gergin hale getirip yuvarlanmak olduğunu söyledi.

Yuvarlanmanın çekilen bel ağrısını da azaltacağına dikkat çeken Kaya, "eller başın üzerine alınarak gergin şekilde yapılacak yuvarlanma, iskeletin yükünü azaltan iç kasların güçlenmesi açısından çok önemlidir'' diye konuştu.

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 614
favori
like
share
masarac Tarih: 24.12.2005 10:35
ellerinize sağlık
SU-PERISI Tarih: 23.11.2005 23:11
çok teşekkürler arkadaş ben bel fıtığı ameliyatı oldum o yüzden yürüyüş ve kas hareketlerini yapmamız lazım.
ozturk Tarih: 23.11.2005 14:44
teşkür.
casper Tarih: 23.11.2005 13:42
çok güzel bilgiler saol
CADIKIZ Tarih: 23.11.2005 10:51
bu onemli bilgilerin icin saol