kolaj calismasi nasıl yapılır - kolaj nasıl yapılır hakkinda bilgiler - kolaj nasıl yapılır anlatim

Yıpranmış kağıt, file kumaş ve oluklu karton kullanarak ilgi çekici ve yaratıcı bir kolaj çalışması gerçekleştireceksiniz.

Şişe ve Ayna ile Natürmort tablosunda Pablo Picasso (1881-1973), gazete kağıdı, duvar kağıdı ve beyaz kağıt üzerinde kömür kalem, yazı ve fırça ile doku yaratmıştır.
Kolaj için şu malzemlerden faydalanabilirsiniz: (A) Oluklu karton, (B) File kumaş, (C) Dantel işleme, (D) Plastik, (E) File ağ, (F) Baloncuklu koruma kağıdı veya (G) kağıt havlu. Boyayı, fırçalar (H) ile uygulayın ve malzemeleri kesmek için maket bıçağı veya makas (I) kullanın.

Her malzeme kendine özgü bir dokuya sahiptir. Yumurtanın düz, ipeksi dış kabuğu yada örgü bir sepetin kaba çıkıntıları gibi. Ressamlar bu tür yüzey özelliklerini resim yoluyla anlatırlar. Genellikle nesnenin dokusu tuval veya kağıt üzerinde taklit edilerek, tabloda inandırıcı ve canlı görünen nesneler resimlenir.
Ancak, daha yaratıcı başka bir yöntem daha vardır. Kolaj ve boya birleştirilerek, çalışmanıza gerçek doku etkisi kazandırabilirsiniz.
Kübistler, yirminci yüzyılın başlarında “yapıştırılmış kağıt” (papier colle) tekniği diye bilinen bu yöntemin sanatsal değer kazanmasında öncü sayılırlar. Siz çalışmalarınızda kağıt dışında da malzemeler kullanabilirsiniz.
Kolaj, temelde deneysel bir çalışma olduğundan kendi öz dokusal malzemelerinizi bulmak ve kullanmak konusunda kendinizi alabildiğince özgür hissetmelisiniz. Kabartma desenli duvar kağıtları, kaplama tahtası, zımpara kağıdı ve yansıtıcı plastikler tablo yüzeyini zenginleştirebilecek malzemelerden sayılabilir.
Bu natürmort çalışmada ressam, nesneye olağandışı kabarık bir görüntü vermek için oluklu karton parçası kullanmış. File ağdan kesilmiş bir parça örgülü sepet dokusu vermek için mükemmel bir seçim ve benekli yumurtalar da üzerine benek halinde boya sıçratılmış beyaz kağıttan kesilerek oluşturulmuş.
Kolaj için kesilen malzemeler tek başlarına kullanıldıklarında iki boyutlu ve düz bir hava yaratabilirler. Ancak, tüm malzemeler yüzeye tam anlamıyla yapıştırıldıktan ve yerleştirildikten sonra, boya ve fırça yardımıyla kompozisyona üçüncü boyut kazandırabilirsiniz.
Örneğin, bu alıştırmada, kırmızı üstüne eklenen gölge, düz masayı yatay, geri çekilen bir yüzey haline dönüştürmüş. Benzer bir şekilde, arka planda siyahtan beyaza ton geçişi ile nesnenin bir yanından gelen kuvvetli bir ışık duygusu verilmiş. Bu da, kompozisyonda bir yanılsama hissi uyandırıyor.

Boyalar ve yapışkanlar

Çağdaş kolaj ressamlarının, Kübist öncülerine kıyasla önemli bir avantajları vardır: akrilik boyaların keşfi. Akrilikler birçok malzemeye kolaylıkla yapışır ve çabuk kururlar. Malzemeleri birbirine yapıştırmak için, akrilik medium veya yapıştırıcı kullanabilirsiniz; tablonun tamamlanması için akrilik boya oldukça uygundur. Akrilik medium ve yapıştırıcı uygulandığında beyaz ve bulutlu görünümü için pek endişelenmenize gerek yok, kuruduklarında saydam bir görüntü kazanacaklardır.

Sıçratma tekniği

Sağ tarafta görülen fotoğraf üzerinde çalışmaya başlamadan önce, yumurtalar için benekli kağıt hazırlayın. Tavuk yumurtalarındaki sıcak, kremsi rengi vermek için beyaz kağıdı boyamaya başlayın. Bu işlemi, dağınık darbelerle, uzun, yassı fırçayı beyaz renge biraz burnt sienna ekleyerek yapın.

1 Burnt siennayı bol suyla inceltin. Büyük yassı bir fırçanın sert kıllarını bu karışımın içine daldırın. Sonra, fırçayı kağıt üzerinde birkaç santimetre uzakta tutarak ve ellerinizle kılları gerdirerek boyayı kağıt üzerine sıçratın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11833
favori
like
share