Kolanın Saglıkla İlişkisi

--------------------------------------------------------------------------------
Bir litre kolalı içecek yaklaşık 400 kalori eşdeğeri şeker, 0,15 gram kafein, değişik miktarlarda renk veren maddeler, orijinal tadı sağlayan kola özü ve esas önemlisi gazlı içecek olmasını sağlayan fosforik asit içeriyor. Yakın zamanda yayımlanan bütün araştırmalar başta çocukluk çağı olmak üzere büyük yaş gruplarında şişmanlık ile kola tüketimi arasında önemli bir bağlantı olduğunun üzerinde duruyor.

Kolalı içecekler bir taraftan kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten, dolayısıyla insülin hormonunu arttırarak vücudun yağ depolamaya yönelmesine yol açan yüksek miktarda şeker içermesi nedeniyle, diğer taraftan süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtiği için şişmanlık riskini oluşturuyor.

Bunların dışında kola içme alışkanlığının fast food beslenmeye eşlik ettiğini ve kola ile birlikte daha fazla yemek yendiğini biliyoruz. Bu nedenle çocukluk çağı şişmanlığı ve buna bağlı şeker hastalığının önemli bir sotun haline geldiği ABDdeki çocuk sağlığı otoriteleri çocukların kolalı içeceklerden uzak tutulmasını öneriyor.

Kola ve kemikler

Kolalı içeceklerin esas zararlı etkisi ise kemikler üzerinde oluyor. Bundan 3 yıl önce Amerikan Tabipler Birliğinin Çocuk Sağlığı Dergisinde kolalı içecek alışkanlığının lise öğrencisi kızlarda kemik kırıkları sıklığını 3 kat arttırdığını gösteren bir araştırma yayımlandı. Daha önce benzer yazılar yayımlayan bu araştırmacı, kolalı içecekler içindeki yüksek miktardaki fosforun kan fosforunu yükselterek kemiklerden kalsiyum kemiren paratiroid hormonu düzeyini arttırdığını ve bir süre sonra kalsiyumu azalan kemiklerin sağlamlıklarını yitirdiklerini öne sürdü.

Tıp literatüründe bu gözlemi destekleyen başka insan çalışmalarının yanı sıra benzer etkinin farelerde olduğunu gösteren araştırmalar da yayımlandı. Daha önce belirttiğimiz gibi kola içme alışkanlığı en önemli kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin tüketimini azaltıyor ve ergenlik döneminde günde 800-1200 mg. olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını önleyerek de kemik sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Bunların dışında kolalı içeceklerin böbreklerden kalsiyum atılımını arttırdıkları, mide mukoza hücre döngüsünü bozduğu, diş çürüklerini belirgin bir şekilde arttırdığı, aşırı içilmesinin kas hastalığına (hipokalemik miyopati) neden olduğunu gösteren raporlar yayımlandı.

Şimdiye kadar kolalı içeceklerin insanlar için yararlı olduğunu gösteren bir araştırma yayımlanmadı. Hiç kuşkusuz kolalı içecekler sigara gibi insan sağlığını doğrudan ve tehlikeli bir şekilde etkilemiyorlar ama bu onların masum olduğu anlamına gelmiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 843
favori
like
share
Turania Tarih: 07.02.2006 20:44
bilgiler için saol
refik Tarih: 05.02.2006 22:56
değerli bilgilerin için teşekkürler
serhatbey_066 Tarih: 05.02.2006 07:24
faydalı bilgilerin için tşk ederim
casper Tarih: 03.02.2006 16:47
ens_selman arkadaşım gerçektn çok önemli bir konuya parmak basmışsın.

Kolanın zararlarının pekçoğunu biliyordum.Ancak bu kadarını bilmiyordum.Kas hastalıklarından,kalsiyum eksikliğine kadar pekçok kötü etkisinide öğrendim.

Bende birkaç yıl öncesine kadar,tam bir kola koliktim.Kola olmazsa yemğe oturmazdım.Ancak pekçok zararı oldu vücuduma .Şu anda yanımda çşmesi olsa eğilip bir yudum içmem.
DİDEM Tarih: 03.02.2006 00:07
paylaşım için teşekkürler.
doktoruydu Tarih: 02.02.2006 22:20
eline sağlık

teşekkürler

herkeze sağlıklı günler dileklerimle


MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 04:02
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 24.12.2005 10:44
Diş doktorları tamamen yasaklıyor.Hiç içmeyin diyor.Ama dinleyen kim ki?? :9:
SU-PERISI Tarih: 23.11.2005 22:49
emeğinize sağlık teşekkürler