Omurilik Nedir - Omuriligi Hakkinda - Omuriliginin Görevleri Nelerdir - Omuriliginin Özellikleri Nelerdir - OmurilikOmurilik soğanından başlayıp, omurga kanalı (omurga kemiklerinin üst üste dizilmesiyle oluşan kanal) içinden, kuyruk sokumuna kadar devam (connorteams) eden bir sinir demetidir. Omurga kanalı, omuriliği dış etkenlerden korur. Omuriliğin ön ve arka kısmında derin yarıklar bulunur. Ön ve arka kısımdan ikişer çift sinir çıkar, sonra birleşerek tek çift sinirler halinde vücuda yayılırlar. Omurilikten 31 çift karma sinir çıkar. Duyu sinirleri omurilikte çapraz yaparlar.Omuriliğin dışı ak maddeden, içi boz maddeden oluşur. Boz maddenin ak madde içindeki görünümü kelebek şeklini andırır.

Görev Ve İşlevleri:1- Beyin ile çevresel sinir sistemi arasındaki bağlantıyı sağlar. Beynin gönderdiği emirleri kaslara ve iç salgı bezlerine götürür.

2- Refleks hareketlerinin merkezidir.

3- Sürekli yaptığımız hareketler, önce beynin denetiminde gerçekleşir. Bunlar iyice öğrenildikten sonra denetimi omurilik alır. Hata yapılınca beyin tekrar devreye girer. Örneğin, dans etme, spor yapma, örgü örme, araba kullanma gibi alışkanlık haline getirilmiş hareketler.


Refleks: Dış çevreden gelen bir uyarı etkisi ile vücudun ani olarak, istem dışı ve düşünmeden verdiği tepkidir. Refleks hareketler, mekanik, fiziksel, kimyasal veya ruhsal sebeplerle olabilir.Mekanik Ayağın gıdıklanması , diz kapağına vurma etkenleriyle oluşan refleksler gibi.Fiziksel Güneş ışığında göz bebeğinin küçülmesi gibi.Kimyasal Limon yalandığında tükürük sıvısının daha çok salgılanması gibi.Ruhsal Limon denildiğinde ağzın sulanması gibi.

İki tip refleks vardır:

1- Kalıtsal Refleksler: Doğuştan gelir, kişinin kalıtsal yapısında bulunur.

Örnek: yeni doğan bebekte emme refleksi, diz kapağı refleksi, çok sıcak cisme dokununca elin çekilmesi, karanlıkta gözbebeğinin büyümesi.2- Şartlı Refleks: Öğrenme yoluyla sonradan kazanılır. Bu tip refleksler önce beynin kontrolündedir. Sonra omuriliğe geçer.

Örnek: Bisiklet sürmek, dans etmek, şarkı söylemek, limon görünce ağzın sulanması.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11455
favori
like
share
ölümüne1903 Tarih: 24.12.2009 16:40
saoll tşkrlrr