Alternatif bakım olarak değerlendirilen sıcak taş masajı, binlerce yıldan bu yana Uzak Doğu'da uygulanmaktadır. Günümüzde ise ilk kez 1993 yılında masaj terapisti Mary Hanigan tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Terapist Mary omuzunda oluşan incinmeyi giderebilmek için çeşitli yöntemler araştırmış. Özellikle de ısının kaslar ve dokular üzerinde ne kadar olumlu ve rahatlatıcı bir etkisi olduğunu bildiğinden volkanik taş bakımını uygulamaya başlamıştır.

Sıcak taş masajı su içinde ısıtılarak bakıma hazır hale getirilen siyah renkteki pürüzsüz, yassı ve oldukça sert yapıda olan taşlarla yapılmaktadır. Bu taşlar; sırt, boyun, bel, avuç içi, ayak parmak araları, karın gibi vücudun belirli noktalarına yerleştirilmesi ile uygulanır.

Bu uygulamada lav taşları özellikle ısıyı iyi tuttuğu ve geç soğuduğu için tercih edilmektedir. Özellikle kaslar üzerinde termoterapi etkisi sağlayan sıcak taşlar aracılığıyla vücuda nüfuz eden ısı kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı, hücrelerin daha fazla oksijen ile temesa geçmesini, bunun sonucunda da metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Volkanik taşlarla yapılan düzenli bakımlar vücudumuzda şakra adı verilen enerji merkezlerini uyararak bedenimizi negatif enerjiden arındırır, ruh ve beden enerjisini yeniler ve çok ciddi bir şekilde ruhsal, zihinsel ve fiziksel anlamda rahatlama sağlar.
Sıcak taşlarla yapılan bu bakımlar ayrıca:

Başağrısı
Stres
Uykusuzluk
Regl dönemi sancıları
Dolaşımın hızlanması
Toksinlerin atılması
Metabolizmanın hızlanması
Gerginlik
Omuz-bel-sırt ağrıları
Yorgunluk
Eklem rahatsızlıkları
Sindirim ve solunum problemleri ve

Dolaşım sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 501
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 28.11.2005 08:17
cadıkız ellerine sağlık bu güzel bilgilerin için
FadiK Tarih: 28.11.2005 00:29
Cadikizcim cok sagolasin bilgilerin icin bidenem
casper Tarih: 27.11.2005 18:38
Ben yaptırdım.Çok keyifli olupyr.Sizde deneyin.Sağol cadıkızcım :70: