Hacettepe Üniversitesi (HÜ) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, tuzlu ayran ve sarımsağın tansiyonun yükselmesi ya da düşmesine bir faydasının olmadığını açıkladı.

Tansiyonun düşmesi ve yükselmesinin ortak belirtiler gösterdiğini söyleyen Turgan, Tansiyon düşmesi halinde tuzlu ayran içme uygulamasını bir kere mutlaka kaldırmak lazım. Tansiyonu düşen kişi uzanıp dinlenirse sorunu çözülecektir. dedi.

Aynı durumun sarımsak için de geçerli olduğunu ifade eden Turgan, şöyle devam etti: Samsunda 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir çalışmada, hastaların yarısına sarımsak verilmiş, yarısına ise verilmemiş. Yapılan kan basıncı ölçümlerinde her iki grup arasında fark olmadığı görülmüş. Tabii ki, sarımsak yararlı bir bitki; ama tansiyonu düşürmek için sarımsak kullanmanın bir yararı yok. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla limon suyunun kan basıncını düşürücü etkisi var. Tansiyonu düşürme adına, limon suyu içmek sarımsak yemekten daha faydalı. Bir kişinin günde 3-4 gramdan daha fazla tuza ihtiyacı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Turgan, hipertansiyon tedavisinde sıkı tuz kısıtlaması yapmadıklarını dile getirdi. Turgan, hipertansiyonu olan kişinin, işlenmiş gıda tüketimini azaltarak, sebze ve meyve tüketimini artırarak tuz kısıtlamasını tek başına sağlayabileceğini ifade etti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 666
favori
like
share
doktoruydu Tarih: 01.02.2006 14:23
Eline sağlık

teşekkürler


MyNiceWorld Tarih: 28.12.2005 05:56
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
:cubuk:
masarac Tarih: 23.12.2005 02:33
Paylaşımınız için teşekkürler
Fakat ben buna pek katılmıyorum.Bunu ben bile bir kaç defa denedim.ve her deneyişimde faydasını muhakkak gördüm.Ayranın faydası yoksa beni rahatlatan ne??
liamsi Tarih: 10.12.2005 00:22
Sağol L aydim.
SU-PERISI Tarih: 08.12.2005 23:19
bilgileriniz için teşekkürler ellerinize sağlık
ozturk Tarih: 28.11.2005 13:23
teşekkür bu güzel bilgilere..Herkesin yaptığı bir yanlışlığa değinmişsiniz..