Mercan Köyü Günyüzü - Mercan Köyü - Günyüzü - Mercan Köyü Hakkında

Mercan, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. eski dönemlerde mavru beylikleri yaşamış ve savaşlarda geçiş noktası olmuştur. Köyün aslı Büğdüz aşiretine mensubtur. Kurtuluş savaşında çok zayiat vermiştir.

Kültür
Köyün yemekleri :Arabaşı ,bamya çorbası ,pelize , kara datlı, haside, çir çorbası, reçelli melemen, kompir, tuvarlak çorbasıdır.

Coğrafya
Eskişehir iline 150 km, Günyüzü ilçesine 9 km uzaklıktadır. 13km güneyinden Sakarya nehri geçmektedir. Köyün bu günkü oturum düzeni iki mahalleden teşekküldür. Bu iki mahalleden biri Aşşa, ikincisi Dooğruk'tur. Aşşa mahallesi eski yerleşim olup birleşmiş milletlerin kültür mirası listesine 2005 yılında dahil edilmiştir.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
2007 555
2000 454
1997 1999

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Şeker pancarı, kavun ve tahıllar başlıca ekilen bitkilerdir.Köyün 90lı yıllardaki ekonomik gelişimi değerlendirilecek olursa bunun yaygın miktarda ekilen pancardan kaynaklandığı görülmektedir. Fakat son dönemde konulan kota sınırı köyün üretimini etkilemiştir. Bununla beraber alternatif ürün olarak görülen haşhaş da bölgeye uyum göstermemektedir .2008-2009 harman yılında pancar ekimi serbest bırakılmıştır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Nail BURHAN
2004 - Mehmet akkaya
1999 - Mehmet Ali
1994 - H. Hüseyin ŞİMŞEK
1989 - Ali kunku Özçelik
1984 - Halit Sarıkaya

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır,ama faaliyette değildir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca 2 adet camii vardır. Bir köy kahvehanesi ve muhtarlığı vardır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1240
favori
like
share