Trabzon - Şahinkaya Köyü - Çaykara Şahinkaya Köyü - Şahinkaya Köyü Hakkında Bilgiler - Şahinkaya Köyü Resimleriİli : TRabzon

İlçesi : Çankaya

İle Uzaklığı : 77 km

İlçeye Uzaklığı : 3 km

Rakım : 750 m

Muhtarlık Erişim Tel : 0 462 616 12 01


Tarihi :

13. ve 14. yüzyıllarda Akkoyunluların Vartan’daki Ermenileri Erzurum tarafına sürgün etmelerinden sonra, bugünkü Vartan Yaylasının aşağısındaki Vartan Köyüne yerleştikleri söylenir. Dolayısıyla Şurluların Vartanlılar olduğu hakkında bazı söylentiler varsa da belgelere dayalı bir bilgi henüz bulunamamıştır. Ancak, Her üç köydeki (Şur, Şinek, Paçan) bazı ailelerin soy kütüklerinin bu yere (Vartan Köyüne)bağlanması dikkate alınacak olursa, söylentilerin doğru olduğuna kanaat getirebiliriz. 1505 senesine ait Osmanlı Tahrir Defterlerinde, Sero(Siro) adıyla verilen, diğer adı Paçan olan köy, bugünkü Şur, Şinek, Paçan, Anoso, Harheş köylerini kapsayan bir köydü. Daha sonraki Tahrir Defterlerinde Sero(Paçan) diye anılan bu köy, "Paçan(Maraşlı), Şinek(Ataköy), Anoso (Çambaşı), Harheş(Çamlıbel), Şur(Şahinkaya)" adlarıyla 6 ayrı köy halinde yeniden yapılandırılmıştır. 1705 yılında padişah fermanıyla Gürcistan’daki Anakalesi’ne sürgün edildiği sanılan [1] Of'un 7 köyü(Zeno, Kadahor, Holo, Paçan (Siro), Fotinos[1] ve Kondu) içinde Şur köyü de vardır. Sürgün edilen 1000 hanelik "Surajin kafilesi" içinde Şurluların olduğu, Osmanlı Şeriye Sicillerinde yer almaktadır. Şur köyünün yönetiminde herkesçe bilinen otoriter bir özellik vardı. Çevre köyler tarafından "Şur Zakkonu" olarak adlandırılan bu yönetim, Çaykara Tarihine de "Şur Kanunları" olarak geçmiştir. Bu yönetimde kesin kurallar vardı. Suç işleyenlerin cezalarını, köy yönetimi veya köyün ileri gelenleri verirdi. Yürürlükte olan yasalar köy yasalarıydı. Şahinkaya köyünün ilk adı Paçan(Siro) idi. Daha sonraları Şur ve 1964 yılından itibaren de Şahinkaya olarak kayıtlara geçti. 1915 yılında İttihat ve Terakki yönetiminde Başkumandan Vekili Enver Paşa, Osmanlı topraklarındaki Türkçe olmayan yer adlarının Türkçeleştirilmesi amacıyla bir ferman yayımladı.. Bu fermanla, Trabzon Valiliğinin verdiği yer adlarını Türkçeleştirme ile ilgili cevapta, Sero(Şur) köyünün adı "Akarca" olarak bildirildi. Fakat bu isim Başbakanlıkça benimsenmedi ve köyün adı yine Şur olarak kaldı. 1964 yılında yer adlarını Türkçeleştirme yasası gereğince [2] köyün adı, batısında bulunan şahin görünümündeki kayalıklardan esinlenilerek Şahinkaya olarak belirlendi.

Kültür :

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

KORGOT ÇORBASI; (Mısır taneleri, tane fasülye, tereyağı, isteğe göre zakuta ile yapılabilir.), FASÜLYE TURŞUSU KAVURMASI; (fasulye, tereyağı, sarmısak, Zakuta ile güzel olur.), BEZİRGAN AŞI; (Mısır ekmeği yeşil fasulye veya kurç peyniri ile yapılır. Özellikle tereyağı kulanılırsa daha lezzetli olur.), SUMUR; (Mısır ekmeği veya Patates püresi ve zakuta ile yapılabilir), HAŞİL; (kavut unu, şerbet ve tereyağı ile yapılır), KARA LAHANA ÇORBASI; ( Bakla, içyağı acı biberle olanı ve mısır unu ile olanıda vardır. Mısır unu ile olanına Ğuli derler), FELİ; (Kaba büyük dilimlere bölünüp fırına atılarak FELİ yapılabilir.), KUYMAK; (Mısır unu ve kaymakla yapılanının yanısıra peynirle yapılanı da vardır. Aynı zaman sade mısır unu tereyağı ile mısır ununun kavrularak (kahve rengi olana kadar) yapılan kavrotto (lohusa)kuymağı da vardır., LAHANA SARMASI; (yalancı olarak, kıymalı veya dinkte dövülmüş mısır taneleri ile yapılanıda güzel olur.), MUHLAMA; (tereyağı, peynir özellikle kurç ve su ile yapılır.), KABAK TATLISI; (Kabaklar ceviz büyüklüğünde kesilir ve şeker ilave edilerek yapılanının yanı sıra kabaklar haşlanır ve ezilir içine isteyen süt yada mısır unu katarak bulamaç şeklinde yapabilir.)PAZI KAVURMASI; (Pazıların saplarından haşlanarak daha sonra tereyağı soğan isteğe göre zakuta ve sarmısakta katılabilir. Tere yağında kavrularak yapılır.)

Plekide yapılan Mısır Ekmeğini, Köy ekmeğini de unutmamak lazım

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri :

Köyde ilköğretim okulu öğrenci olmaması nedeniyle kapanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol beton veya toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1940
favori
like
share