Giresun - Balcılı Eynesil - Balcılı Eynesil Hakkında Bilgiler - Balcılı Eynesil Resimleri

Giresun
Bilgiler
Nüfus 362 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 28850
Alan Kodu 0454
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Giresun
İlçe Eynesil

Balcılı, Giresun ilinin Eynesil ilçesine bağlı bir köydür.


Geçim Kaynakları
Köyün geçim kaynağı fındıktır.Her yıl köylüler bahçelerindeki fındıkları toplayarak çarşıda toptancılara satarlar ve neredeyse tüm yıl geçimlerini buradan sağlarlar.Köye fındık zamanı bir çok işçi ya da akraba fındık toplanmasına yardıma gelir.

Tarihi
Köyde arıcılık ve bal üretimi yapıldığından Balcılı adı verilmiştir. Köylüler Günümüzde arıclıkla Pek ilgilenmemektedir.köyümüz zıva köylerinden en güzeli olmakla birlikte birçok işlede ilgilenmektedir [kaynak belirtilmeli]Ençok okur yazar köyümüzden çıkmıştır.

Kültür
Köyün geleneksel yemekleri olarak pancar(lahana) çorbası çok ünlüdür.köyümüzde genellikle pancar(lahana) çok olmaktadır.Köyümüzün yaylası olan gizgine yaylasında heryıl hıdırellez şenlikleri olmaktadır.Zıva köyleri arasında tek futbol sahası köyumuze aittir.Heryıl turnuvalar düzenlenmektedir.

Coğrafya
Giresun iline 92 km, Eynesil ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 278
2000 362
1997 357

Köyümüzdeki genç nesillerin birçoğu gurbettedir.Bu sayede köyümüzün nüfusu azalmaktadır.Gurbette olan köylülerimizle birlikte köyün nüfusu 860 a yakındır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ali Pehlivan
1999 - Neşet Tiryaki
1994 - Neşet Tiryaki
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. İçme suyu doğal kaynak suyudur ve köylülerin boru inşasıyla birlikte sağlanmıştır.Fakat pek adil olmamıştır.Bu yüzden köyde su yüzünden bir çok defa anlaşmazlıklar yaşanmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama sağlık ocağında görevli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1429
favori
like
share