Çakırlı Köyü - Çakırlı Köyü Keşap - Çakırlı Köyü Hakkında - Çakırlı Köyü Resimleri

İlçe: KEŞAP

İl: GİRESUN

Çakırlı, Giresun ilinin Keşap ilçesine bağlı bir köydür.

Genel

Giresun/ Keşap/ Çakırlı Köyü

İlçe merkezine 8 km mesafede bulunan köy, Taflancık, Karadere, Sancaklıtepe, Töngel köyleri arasındadır. 140 hanesi olan köyün nüfusu 253’dür. Halkın çoğu gurbetçidir. Gurbetçilerin bir kısmı İstanbul, Zonguldak, Ankara’da ve bir kısmı da yurt dışında bulunmaktadır.

Bu köy, 1930 yılında Valıt(Karadere) Köyü’nden ayrılmıştır. Eskiden buraya Valıt-Çakırlı Köyü denilirdi. 1942 yılında Yünlüce Köyü ve 1993 yılında da Töngel Köyü ana köyden ayrılmıştır. Kuzçukur, Kıranardı, Köyiçi, Şabanlı mahalleleri Çakırlı Köyü’nü oluşturmaktadır.

Köye önce Yağlıdere yönünden gelen Sarıosmanoğulları daha sonra Gireun il merkezinde Hacı Hüseyin mahallesine ve camiine adını veren Hacı Hüseyin eşrafından Hacıoğulları, Trabzon istikametinden gelen Serdaroğulları, Kocabaş Hacıoğulları, Altıntaş, Nebioğulları, İnceoğulları köyün ailelerindendir.

Köyde şimdiki ilk okulun yerinde Çifteoluk Medresesi olduğu ve buraya Trabzon’dan bile öğrenci geldiği söylenmektedir. Öğrenci azlığından köy okulu kapanmış ve bu sebeple taşımalı sisteme geçilmiştir. 2 camii olan köyün suyu, elektriği ve telefon hizmetleri mevcuttur.

Gelir kaynakları genelde fındık ve hayvancılıktır. En yaygın türü küçükbaş hayvancılıktır. Köye 7 gün 24 saat taksi(ler) mevcuttur.

Kültür

Her köy kültürü gibi Keşap Çakırlı Köyününde kendine has kültürü vardır. Yörede en yaygın yemek hiç şüphesiz pancar(karalahana) çorbası ve diblesidir. Fasulye, bezelye v.b. ürünlerden, turşu, konserve, konpostu gibi ürünler meydana getirilmektedir. Köy şivesi ise Giresun ili şivesinden biraz değişiktir. Köyde genellikle şive sözcüklerin kısaltımı ile meydana gelir. Geliyorum yerine geliim, gidiyorum yerine gidiim denir. Tabiki de köyde yetişen ürünlere ve metaryellere köy ahalisi kendilerine has isimler kullanmıştır.

Coğrafya

Coğrafi olarak Dağlık bölgede bulunan köy dağın yamacına kuruludur. Köy merkezi düz olmasına rağmen mahalleler ve bahçeler eğimlidir. komşularımız olan, Töngel ve Valıt(Karadere) köyleri ile arasında dere mevcuttur. Eskilerde gürültüsü köyün üzt mahallesi olan dağ mahallesine ulaşan dere 2009 yılı itibari ile yazın kuruma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

İklim

Doğu Karadeniz iklimi altında olan köyümüzde kışlar ılıman yazlar ise genellikle serin olur, Kışın soğuk -10 derecyi bulmaz iken yazın ise 35 dereceyi geçmez. Köyümüz her yönüyle yaşanılabilir, rahat bir köydür. Özellikle yazın şehirlerin bunaltıcı sıcağından ve gürültüsünden bunalanlar için alternatiftir. Kışın en fazla kar 75 cm olur oda nadir. rakımı düşük olan köyümüzün kışları genellikle yağmurlu geçer.

2007 Sayımına göre köyümüzün nüfusu 253'tür 140 hanesi bulunmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi Başta Fındık olmak üzere, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle son dönemlerde hayvancılık köy ekonomisinde büyük önem kazanmıştır. Koyun yetiştiriciliği çok yaygınlaşmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Köy Mimarisi

Köyde 1 adet temiz içme suyu şebekesi, Elektirik trafosu, 1 adet Okul ve lojmanı, 2 adet cami, 2 adet tuvalet, Telefon hattı, Tamamı asvalt olmamakla beraber ana yol mevcuttur. Bunun yanı sıra köy Keşap ilçesine 8 km uzaklıkta olduğu için sağlık ocağı, ptt şubesi ve bakkalı bulunmamaktadır. Köyümüzün hemen her mahallesine yol gitmektedir. Köyümüz gelişmekte olan bir köydür.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1399
favori
like
share