Karaağaç Köyü - Karaağaç Köyü Bulancak-Karaağaç Köyü Hakkında - Karaağaç Köyü ResimleriGiresun
Bilgiler
Nüfus 527 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 28300
Alan Kodu 0454
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Giresun
İlçe Bulancak

Karaağaç, Giresun ilinin Bulancak ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Karaağaç Köyü, 93 Harbi olarak bilinen (Rumi 1293) Miladi 1877-1878 yıllarında gerçekleşen Osmanlı-Rus harbinden dolayı Rusların kontrolüne geçen Batum'dan göçmek zorunda kalan Gürcülerle yerleşik Türklerden oluşur. Kültür bakımından bu iki kesim birbirinden etkilenmiş, kız alıp vermişlerdir. Gürcüler ve Türkler arasında ekonomik rekabet dışında herhangi bir rekabet söz konusu değildir.
Coğrafya

Giresun iline 46 km, Bulancak ilçesine 31 km uzaklıktadır.Çevresinde stabilize yollarla bağlandığı Cindi Köyü,Elmalı Köyü,Kayabaşı Köyü ve Paşakonağı yaylası bulunmaktadır.Köy doğal güzelliklere sahiptir. Köyün rakımı 800 metredir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 527
2000 551
1997 533
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yaylacılık yapılmaktadır.İlkbahar mevsiminde Atalan,Berçin ve Karagöl yaylalarına çıkılır.Sonbaharda Çaman Büyükyaylım,Bük ve Hasanyatağı adıyla bilinen güzleklere inilir.Kış yaklaşınca köye inilir.Köyde arıcılık da yapılmaktadır.Ormangülü ve kestaneden oluşan Bük Balı meşhurdur.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.1950 yılından sonra, üst üste muhtar seçilen ve namı herkes tarafından bilinen velioğullarından ABDULLAH ŞİMŞEK in muhtarlık dönemi hala hafızalarda tazeliğini yitirmeden devam etmektedir. 1990 dan sonra her yerde ve yönde değişiklikler olmuş ve sonradan köy muhtarları dört dönemdir Bikesoğullarından seçilmiştir. Hasan BULUT köyde Humeyni labalıyla tanınan köyün ekonomik yaşamında devrim yapmış bir muhtardır. Muhtarlığı döneminde hiç bir kesime ayrıcalıklı davranmamış, tam bir lider olmuştur. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - ŞENEL KIRDEMİR
2004 - Ahmet BULUT
1999 - YUSUF ARTUL
1994 - Hasan BULUT
1989 - Hasan BULUT

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltdegildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1226
favori
like
share