Kuşçulu Köyü - Kuşçulu Köyü Görele -Kuşçulu Köyü Hakkında - Kuşçulu Köyü Resimleri

Giresun
Bilgiler
Nüfus 210 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 28800
Alan Kodu 0454
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Giresun
İlçe Görele

Kuşçulu, Giresun ilinin Görele ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi
Köyümüzün kuruluşunu ve tarihçesini Karadeniz Bölgesinin, dolayısıyla da Giresun yani Vilayeti Çepni tarihinden soyutlayamayız. Trabzon Tarihi ile ilgili oldukça geniş kay naklar bulunmasına rağmen, köy ve kasaba bazında fazla ayrıntılara girilmemesi nedeniyle, köyümüzün kuruluşu hakkında somut bir bilgiye sahip değiliz. Ancak Oguz Türkmen Çepni Türk boylarının buralara yerleşmesi Selçuklu dönemine raslamaktadır. Başka Bir rivayete göre, Fatih’in donanması 1461 de fetih için Trabzon’a giderken köyümüz açıklarında içme suları bitmiş. Filikalarla gemiden ayrılan 5-6 kişi karaya çıkmışlar. Burada bulunan bir su sızıntısının yatağını kazarak oradan su alıp gemiye dönmüşler. Bu kişiler burayı çok beğendiklerini izin verirse buraya yerleşmek istediklerini Fatihe bildirmişler. O zamanlar fethedilen yerlere Türk nüfusunun ağırlığını koyması amacıyla askerler ve ailelerin yerleştirilmesi bir devlet politikası olduğundan bu kişilere gereken izin verilmiş. Köyün kurucuları olduğu rivayet edilen bu kişilere bir denizcilik terimi olan ‘alabanda’dan esinlenerek ‘Alabandaoğulları’adı verilmiş. Zamanla bunlar "Alvandaoğulları", "Mürtezaoğulları" ve ‘Kocabaşoğulları’ olmak üzere üçe ayrılmıştır. Köye daha sonraları Çorum’dan ‘Haliloğulları’nın ve Ordu’dan da ‘Uzunömeroğulları’nın geldikleri bilinmektedir."
Genel görünüş
Köyün yukarı ve aşağı olmak üzere iki mahallesi vardır. Aşağı mahalleyle denizin arasında sadece yol vardır. Yukarı mahalle ise biraz daha yüksekte olup yine deniz görülebilmektedir. Yukarı mahalledeki mezarlıkta 3 adet Osmanlı mezarı bulunur
Kültür

Oguz Türkmen,Çepni adetleri yeryer devam etmektedir. Köyde geleneksel kıyafetler az da olsa varlığını sürdürmektedir. Ama okuyan sayısı çok olduğu için köyün nüfusu da azalmış, böylece adetler kaybolma aşamasına gelmiştir. Köyde konuşulan şivede varlığını sürdüren eski sözcükler de vardır. Ayrıca nazal n sesi günlük dilde akıcı olarak kullanılmaktadır.
Coğrafya

Giresun iline 63 km, Görele ilçesine 3 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yağmur çok yağar. Genellikle köydeki bahçelerde fındık vardır. Bazı bahçelerde mandalina da yetişir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 210
1997 343
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - mustafa kocabaş
1999 - mustafa kocabaş
1994 - mustafa kocabaş
1989 - mustafa kocabaş
1984 -

Köyden çıkan devlete hizmet etmiş kişiler

Enver Hızlan, emekli vali. (Trabzon, Aydın, Malatya... valilikleri İlker Yasin
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3046
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 25.07.2010 20:24
SU-PERISI Tarih: 25.07.2010 13:56