Yukarıboğalı Köyü - Yukarıboğalı Köyü Tirebolu -Yukarıboğalı Köyü Hakkında - Yukarıboğalı Köyü Resimleri

Giresun
Bilgiler
Nüfus 145 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 28500
Alan Kodu 0454
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Giresun
İlçe Tirebolu
Yukarıboğalı, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.


[COLOR="darkorange"] Tarihi
Köyün kuruluşu ve tarihiyle ilgili yazılı ve sözlü yeterince bilgi bulunmamakla birlikte 1515 yılına ait Osmanlı Salnamelerinde adına rastlanmaktadır.

Tirebolu Kültür Ve Yardımlaşma Derneği’nce 1992 yılında Prof. Dr. Faruk Sümer’e hazırlatılarak yayımlanan Tirebolu Tarihi adlı kaynak kitapta Trabzon Sancağı’na bağlı Vilayet-i Çepni Nahiyelerinden Üreğir’e(Yüreğir) sınırları içerisinde yer almaktadır.

Üreğir Nahiyesi ; Karaburun ile İsmail Beyli’nin güneyindeki Boğalı Köyünden güney batıdaki Boynu Yoğun’a kadar giden dar ve uzun bir nahiye olup 13 köyden teşekkületmiştir.

Yine aynı kaynak eserde ; Bedrama Kalesi Dizdarı Şir Merd Oğlu Hamza’nın Tımarı bölümünde 1515 tarihi itibariyle durumu açıklanan Boğalı ile ilgili şu bilgilere ulaşılmaktadır.Hane 7, Caba 1 ve Hasıl akça 292.

Prof. Dr. Faruk Sümer’in Tirebolu Tarihi kaynak gösterilmek suretiyle yazılan bazı kitaplarda yukarıdaki bilgilerin tekrarına yer verilmektedir. Bu kitaplardan Giresun Tarihi adlı örnek olarak gösterebiliriz.

Aynı kaynak eserin 1876 yılını gösteren 1 numaralı cetvelde Boğalı’nın hayvan varlığı şöyle yer almaktadır.Koyun 434 , keçi 123 , at 10 , kısrak 10 , inek 50 ,ve öküz 10 .

Köyü bu tarihten çok önceleri kurulduğuna inanan eski yaşlılarımız köyümüzün mahalli adı olan ve günümüzde neredeyse tamamen unutulan “Cobul” isminden hareketle şöyle bir halk anlatısı dile getirirler.

Köyümüzde halen takma ad olarak kullanılan bazı isimlerin anlamı olmadığı gibi Cobul isminin anlamına rastlayamadık.

Halk hikâyesinde ki öykü özetle şöyledir : Yerleşmek ve köy kurmak için aramadık ve dolaşmadık yer bırakmayan yaşlı birisi köyümüzün kurulduğu yere geldiğinde yorgun ve bitkin düşer.Başka yere gidecek gücü kalmadığından “Coscobul oldum “[1] diyerek çok terlediğini ve yorgunluğunu ifade edip oraya yerleşmeye karar verir.Cobul isimli yaşlı adamın birisi köse , diğeri altı parmağı olan iki oğlu vardır.Bunları da köyün iki tarafına yerleştirerek oraları da yaşanabilecek hale getirir.Altı parmaklı oğlunun yaşadığı mahalleye Altıparmak , köse olan oğlunun yaşadığı mahalleye ise Köseli denmektedir.

Gerçekten de köyümüzün bugün Altıparmak adıyla bir mahallesi ve şimdi komşu köyün sınırları içinde kalan bir Köseli mahallesi vardır.

[COLOR="darkorange"] Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

[COLOR="darkorange"] Coğrafya
Giresun iline 65 km, Tirebolu ilçesine 20 km uzaklıktadır. Görele ilçesine 9 km uzaklıktadır ama Tirebolu ya bağlı bir ilçedir.. Bu yönden de çok ilginçtir

Sebahattin Özdemir

[COLOR="darkorange"] İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

[COLOR="darkorange"] Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 145
1997 155

[COLOR="darkorange"]Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

[COLOR="darkorange"] Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Durmuş Ayvaz
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [stabilize]] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1194
favori
like
share