Japonya'nın uzaya gönderdiği 'Hayabusa', motorundaki bir arızadan ötürü dönüşte sorun yaşıyor.

Arızanın, 'Hayabusa'nın misyonun başarısızlıkla sonuçlanmasına ve seyahatinin sona ermesine yol açabileceği belirtiliyor.

Sondayı uzaya gönderen Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA) yetkilileri, Hayabusa'nın motorlarından birisinde bir hasar tespit ettiklerini ve bu sorundan ötürü Hayabusa'nın antenini dünyaya doğru yönlendiremediklerini açıkladı.

JAXA, bu soruna önümüzdeki ay ortasına kadar bir çözüm bulamazsa 'Hayabusa'nın dünyaya dönüşünde uygun bir pozisyon ve uzaklık bulunması için üç yıl kadar beklemesi gerekiyor.

Japonya'nın tarihte ilk kez bir göktaşından numune alarak dönmesi beklenen 'Hayabusa', geçtiğimiz hafta İtokava asteroidine inmeyi başarmış ve asteroidden ayrılarak dünyaya dönüş yoluna girmişti.

2003 yılında fırlatılan ve iki aydır Itokawa asteroidinin çevresinde turlayan Hayabusa'nın uzayda 2 milyar km yol yaptıktan sonra 2007'de dünyaya dönmesi planlanıyor. Sefer başarılı olursa bir asteroidin parçaları ilk kez dünyaya getirilmiş olacak.

Bilim adamları, asteroidin yüzeyinden alınan örnekleri inceleyerek evrenin kökenleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmayı umut ediyor.

Dünya ve Mars arasında bir yörüngede dönen 600 metre uzunluğundaki asteroid Itokawa, adını JAXA'nın kurucusu Hidea Itokawa'dan alıyor ve şu anda dünyadan yaklaşık 290 milyon kilometre uzakta bulunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share